آموزش طراحی سایت

آموزش ایندکس در گوگل ، وبمستر تولز

آموزش ایندکس در گوگل با روش بمستر تولز

آموزش ایندکس در گوگل | آیا می خواهید به صورت ارگانیک جستجوی سایت خود را افزایش دهید؟

می دانید که میزان ترافیک ارگانیک چقدر می تواند به شما در سودآوری و افزایش درآمد کمک کند.

اگر می خواهید به چنین نتیجه مهمی برسید ، سایت و صفحات شما باید در لیست های گوگل یا به اصطلاح فهرست بندی شده ذخیره شوند.

قطعاً شما نمی خواهید یک بار سایت یا صفحه را ایندکس کنید و باید سایت خود را برای هر تغییر و ایجاد یک صفحه توسط Google فهرست بندی کنید.

نمایه سازی گوگل یک فرآیند موثر و کارآمد است که اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد ، صاحب مشاغل نمی تواند به هدف و نتیجه ای که برای او مهم است ، دست یابد.

خوشبختانه روش های مختلفی برای ایندکس کردن صفحات وجود دارد و یکی از ساده ترین راه ها مراجعه به سایت به کنسول جستجوی گوگل است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد مفهوم ایندکس شدن و ایندکس مطالب در گوگل صحبت کنیم.

ابتدا مشخص می‌کنیم که ایندکس شدن در گوگل چیست و چه طور ایندکس مطالب در گوگل اتفاق می افتد. سپس راهکاری را برای ایندکس کردن مطالب سایت تان در گوگل به شما نشان می‌دهیم.

۱٫آموزش ایندکس در گوگل | ایندکس شدن در گوگل چیست ؟

آموزش ایندکس در گوگل | گوگل به صورت شبانه روزی مشغول پیمایش اینترنت و وب سایت هاست. هر زمان که گوگل به سایت جدید یا یک مطلب جدید روی یک سایت می‌رسد، محتویات آن رابررسی می‌کند.

این بررسی به معنای آن است که بخش های مهم از صفحه سایت شما را در پایگاه داده خود ذخیره می‌کند. به این فرآیند، فرآیند ایندکس مطالب در گوگل می‌گویند.

زمانی که مطلبی از سایت شما در گوگل ایندکس شد، یعنی اگر کاربری در مورد آن موضوع جستجو کند امکان دارد که گوگل سایت شما را به عنوان نتایج به او نشان دهد

(توجه کنید که گفتیم ممکن است. برای این که صفحه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود باید به خوبی سئو شده باشد. همچنین سایت شما هم باید از لحاظ سئو بهینه باشد).

در صورت ایندکس نشدن مطالب در گوگل حتی اگر مطلب شما دقیقا چیزی باشد که کاربر به دنبال آن است، در لیست نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شوید.

در حقیقت گوگل اصلا از وجود محتوای جدید سایت شما آگاه نیست و از نظر گوگل اصلا همچین محتوایی وجود ندارد.

بنابراین این موضوع اهمیت ایندکس شدن سریع در گوگل را نشان می‌دهد.

بنابراین اگر به صورت خلاصه و جمع بندی شده بخواهیم بگوییم: ایندکس مطالب در گوگل یعنی بازدید گوگل از آن مطلب و ذخیره محتوای آن مطلب در پایگاه های داده گوگل به منظور نمایش در زمان جستجوی کاربر

۲٫ آموزش ایندکس در گوگل |ایندکس مطالب در گوگل

آموزش ایندکس در گوگل | سوال اصلی ای که در این جا مطرح می‌شود این است که چطور بررسی کنیم که ایندکس مطالب در گوگل رخ داده است یا خیر؟

به بیان دیگر چطور می‌توانیم بررسی ایندکس سایت خودمان را انجام دهیم؟ چه طور بفهمیم که چه صفحاتی از سایت ما در گوگل ایندکس شده اند و چه صفحاتی نشده اند؟

برای این منظور می توانید از گوگل وبمستر تولز استفاده کنید.

گوگل وبمستر تولز به شما امکان می‌دهد که به سادگی عملیات بررسی ایندکس سایت تان را انجام دهید.

در گوگل وبمستر تولز بخشی وجود دارد تحت عنوان وضعیت ایندکس یا index status. اگر روی این گزینه کلیک کنید تصویری مشابه شکل زیر را می‌بینید.

آموزش ایندکس در گوگل |
آموزش ایندکس در گوگل

وضعیت ایندکس در گوگل وبمستر تولز به شما نشان می‌دهد که گوگل در هر تاریخ چه میزان از صفحات سایت شما را ایندکس کرده است. بررسی این نمودار به شما کمک می‌کند که هر گونه مشکل یکباره ای در سایت تان را به سرعت پیدا کنید.

انتظار طبیعی این است که این نمودار به صورت همیشگی صعودی باشد. حتی اگر در مدت زمانی سایت تان غیرفعال بوده است و نوشته جدیدی به آن اضافه نکرده اید، نمودار ایندکس شدن مطالب در گوگل باید تبدیل به یک خط صاف شود.

اگر در این نمودار یک افت شدید رخ بدهد یعنی که سایت شما دچار مشکل شده است. این افت شدید ممکن است به خاطر مشکل هاست باشد (برای مثال بخشی از سایت یا تمامی آن قابل دسترسی نیست). علت دیگر ممکن است به خاطر تنظیمات اشتباه فایل robots.txt باشد (فایل robot.txt فایلی است که به وسیله آن مشخص می‌کنید که گوگل به چه بخش هایی از سایت شما دسترسی داشته باشد و به چه بخش هایی نداشته باشد.

هر زمان که افت ناگهانی در این نمودار رخ داد، یعنی در فرآیند ایندکس صفحات در گوگل مشکلی پیش آمده است. بنابراین لازم است که شما سریعا برای حل مشکل اقدام کنید.

در ۹ مارس ۲۰۱۶ گوگل، این نمودار را برای سایت در حالت http و حالت https جدا کرد. بنابراین اگر شما سایت تان را به https منتقل کرده اید، امکان دارد که در این نمودار هیچ عددی نبینید. برای حل این مشکل لازم است که سایت خود را یکبار به صورت https نیز به سرچ کنسول اضافه کنید.

۳٫آموزش ایندکس در گوگل | ایندکس شدن سریع در گوگل

طبیعی است که دوست داشته باشید به محض انتشار مطالب تان در سایت، مطالب در گوگل ایندکس شوند. هر چقدر سرعت ایندکس شدن بیش تر باشد، به احتمال بیش تری در صدر نتایج جستجو قرار خواهید گرفت و در نتیجه ترافیک بیش تری را جذب سایت تان خواهید کرد.

در این جا یک روش برای ایندکس شدن سریع در گوگل را به شما نشان می‌دهیم. با استفاده از این روش می‌توانید به محض انتشار مطالب، باعث ایندکس صفحات در گوگل شوید.

برای استفاده از این روش، ابتدا باید وارد گوگل وبمستر تولز (سرچ کنسول) شوید

پس از ورود به گوگل وبمستر تولز، روی گزینه crawl در منوی سمت چپ کلیک کنید (مشابه شکل زیر):

آموزش ایندکس در گوگل
آموزش ایندکس در گوگل

با این کار زیر منوهای مربوط به گزینه crawl در گوگل وبمستر تولز نمایش داده می‌شوند. از این منوها گزینه fetch as google را انتخاب کنید. با این کار صفحه‌ای مشابه شکل زیر به شما نمایش داده می‌شود.

آموزش ایندکس در گوگل
آموزش ایندکس در گوگل

در این بخش شما می‌توانید آدرس صفحه ای که به تازگی اضافه کرده اید را وارد کنید و روی گزینه fetch کلیک کنید. با این کار شما رسما از گوگل می‌خواهید که محتوای این صفحه را بخواند و به این صفحه از سایت شما سر بزند.

برای مثال ما آدرس همین صفحه از سایت را در باکس مربوطه وارد کرده ایم و روی دکمه fetch کلیک کرده ایم. نتیجه این کار را در تصویر زیر مشاهده می نمایید:

آموزش ایندکس در گوگل
آموزش ایندکس در گوگل

در کنار لینک جدید اضافه شده، دکمه ای به نام Request Indexing وجود دارد. اگر روی این دکمه کلیک کنید، گوگل این صفحه از سایت شما را به پایگاه داده خود اضافه می کند. بنابراین این صفحه در گوگل ایندکس می‌شود.

اگر تا به حال از گوگل وبمستر تولز استفاده نکرده اید و می‌خواهید آن را روی سایت تان نصب کنید، پیشنهاد می‌کنییم آموزش تصویری گوگل وبستر را ببینید. در این آموزش ما به صورت کاملا عملی و تصویری تمامی مراحل نصب و راه اندازی گوگل وبمستر تولز را به شما آموزش می‌دهیم.

این آموزش کاملا عملی بوده و ما تمامی بخش ها را روی وب سایت یکی از مشتریان مان پیاده سازی کرده ایم.

با این روش شما به محض اضافه کردن محتوا به سایت تان می‌توانید در خواست ایندکس شدن مطالب در سایت را به گوگل بدهید.

با این کار باعث ایندکس شدن سریع در گوگل می‌شوید. دیگر نیازی نیست که صبر کنید تا گوگل از سایت شما بازدید کند و سپس محتوای جدید اضافه شده را کشف کند. به محض انتشار مطلب در سایت تان، می توانید درخواست ایندکس صفحات در سایت را به گوگل دهید.

شما از چه روش هایی برای ایندکس شدن سریع در گوگل استفاده می‌کنید؟ آن ها را با مستر وایز در میان بگذارید.

 

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا