بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ

بگذارید با تعریف ایمیل مارکتینگ شروع کنم. سالها پیش ، هنگامی که من از یاهو نامه (یاهو نامه ما) استفاده می کردم ، هربار که یک ایمیل از یک شخص غریبه را در صندوق ورودی خود می دیدم ، تعجب می کردم که این شخص آدرس ایمیل من را در کجا دارد و چرا او برای من ایمیل ارسال کرده است! بیشتر اوقات به دلیل بی تجربگی و ترس هکرها !!! من به سرعت ایمیل ها را حذف کردم و حتی آنها را به عنوان اسپم ذخیره کردم ، اما امروز ۹۰٪ از این ایمیل های ناآشنا را بی تفاوت می گذرانم زیرا می دانم که آنها هیچ تخفیف ، معرفی محصول و پیشنهادات مختلف ندارند.

در گذشته ، شما باید یک ایمیل از شخص ناشناخته یا شرکتی را در صندوق ورودی خود مشاهده کرده باشید و از خود در ذهن خود سؤال کنید که این شخص کیست ، محتوای ایمیل وی چیست و چرا وی این ایمیل را برای شما ارسال کرده است؟ اگر هنوز نمی توانید پاسخ این سؤالات را پیدا کنید ، پس نمی دانید بازاریابی ایمیل چیست و باید بگویم که آدرس ایمیل شما برای بازاریابی ایمیل استفاده شده است.

ایمیل مارکتینگ چیست ؟ ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از مباحث مهم در بازاریابی اینترنتی می‌باشد که در صورت استفاده‌ی مناسب و اجرای درست می‌تواند درآمد زیادی را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد. در این مقاله مفهوم ایمیل مارکتینگ را بررسی می‌کنیم و به «بودن» و «نبودن» های ایمیل مارکتینگ بپردازیم.

ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست ؟ ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یک روش بازاریابی مستقیم (direct marketing) است که در آن شما به واسطه‌ی ارسال ایمیل، اطلاعاتی را درباره‌ی محصولات و خدمات خود در اختیار مشتریان قرار می‌دهید.

البته هدف ایمیل مارکتینگ صرفاً آگاهی رسانی درباره‌ی خدمات و محصولات نیست و شرکت ها از استراتژی های مختلف و محتواهای مختلفی برای ایمیل استفاده می‌کنند.

چند نمونه از اهدافی را که یک ایمیل می‌تواند دنبال کار کند در زیر می‌بینید:

۱) فروش مستقیم کالا یا خدمات

در این ایمیل ها شما به صورت مستقیم کالا یا خدمات خود را معرفی می‌کنید و در متن ایمیل لینکی را به صفحه محصول خود قرار می‌دهید
هدف این ایمیل ها فروش مستقیم است. شما کاربرانی دارید که شرکت شما را می‌شناسند و قبلاً توانسته‌اید اعتماد آن‌ها را  کنید و حالا می‌خواهید به واسطه‌ی ارسال ایمیل، محصولات و خدمات خود را بفروشید. از این رو به صورت مستقیم درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌کنید و مخاطبان را تشویق به خرید می‌کنید.

ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ

۲) برقراری و افزایش ارتباط با مشتریان بالقوه و مشتریان بالفعل

به طور متوسط و با توجه به آمارها، ۷ بار برخورد با یک برند نیاز است تا مشتری نسبت به آن برند حس خوبی پیدا کند و از آن خرید کند.

بنابراین انتظار نداشته باشید کسانی که اولین بار از شما ایمیل دریافت می‌کنند اقدام به خرید کنند. این مشتریان بالقوه هنوز نسبت به شما اعتماد ندارند و بنابراین نیاز است که با برقراری ارتباط با آن‌ها، خود را بیش‌تر به آن‌ها معرفی کنید تا حس اعتماد و اطمینان در آن‌ها شکل بگیرد.

برای این منظور شما اطلاعاتی را در مورد حوزه‌ی فعالیت‌تان و کارهایی که انجام می‌دهید را برای گیرندگان خبرنامه ارسال می‌کنید. این ایمیل‌ها می‌تواند شامل کارهایی که شرکت شما در حال انجام است، باشد و یا پیشرفت‌های جدید در حوزه‌ی کاری شما را بیان کند و یا شامل نکاتی آموزشی برای کاربران باشد.

با ارسال این دسته از ایمیل‌ها به صورت متناوب شما ارتباطی را بین مشتریان بالفعل خودتان برقرار می‌کنید تا آن‌ها نسبت به شما حس اعتماد کنند و زمانی که ایمیل های دسته‌ی ۱ را ارسال کردید، مایل باشند که از شما خرید کنند.
از طرفی مشتریان فعلی شما که قبلاً از شما خرید کرده‌اند هم باید اخباری را از شما دریافت کنند. کسی که از شما خرید کرده‌است یعنی حس اعتماد به شما را داشته است و بنابراین خیلی راحت‌تر و ساده‌تر می‌تواند مجدداً از شما خرید کند.

لذا خیلی واجب است که اجازه ندهید که از ذهن مشتری فراموش شوید. شما باید با برقراری ارتباط با مشتریان قبلی خود، مدام اسم خود و اخبار مربوط به کار خود را به آن‌ها یادآوری کنید. چنین کاری باعث می‌شود که در ذهن مشتری تثبیت شوید و در فرآیند تصمیم گیری برای خرید، در ذهن او جای داشته باشید.
خوب است که بر اساس علائق گیرندگان، مشتریان را دسته بندی و تقسیم‌بندی کنید. تقسیم بندی مشتریان به این معناست که هر کسی ایمیل‌هایی را دریافت کند که متناسب‌تر با علائق اوست.
سیستم ایمیل مارکتینگ موجود نظیر میل‌چیمپ، آی‌کانتکت، میلرلایت و … گزارش‌های دقیقی را در مورد اینکه گیرندگان ایمیل چه لینک‌هایی را باز کرده‌اند را به شما می‌دهند که با استفاده از آن می‌توانید به دسته بندی مشتریان بپردازید.

ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ

۳) ایمیل های کمپینی

 دسته‌ی دیگری از ایمیل‌ها به صورت یک کمپین تبلیغاتی اجرا می‌شوند.

خیلی از اوقات شما باید با توجه به مناسبت‌ها و رخدادها، پیشنهادهای ویژه‌ای را به کاربران بدهید تا بتوانند محصولات و خدمات شما را با تخفیف خریداری کنند.

برای مثال ایام مناسب برای یک گل‌فروشی آنلاین عبارت است: روز پدر، روز مادر، ولنتاین و ….. در این زمان‌ها مشتریان آماده‌ی پذیرش خرید هستند و شما می‌توانید با ارسال ایمیل و دادن تخفیف ویژه، فروش بالایی را داشته باشید.

ویژگی اصلی ایمیل‌های دسته ۳ و تفاوت آن‌ها با ایمیل‌های دسته‌ی ۱ این است که در این ایمیل‌ها شما بر اساس مناسبت خاصی و با تخفیف، اقدام به فروش می‌کنید.

این ایمیل ها شانس بالایی دارند تا کسانی را که هنوز مشتری شما نشده‌اند را تبدیل به مشتری کنند و بنابراین شما این فرصت را دارید که پس از خرید این افراد، خدمات خوبی به آن‌ها ارائه کنید تا نسبت به مجموعه‌ی شما حس خوبی پیدا کنند و تبدیل به یک مشتری وفادار و دائم برای شما شوند.

ایمیل مارکتینگ چی نیست؟ «نبودن‌ها»

در بخش قبلی مقاله در مورد این صحبت کردیم که ایمیل مارکتینگ چیست . در این بخش می‌خواهیم به تعاریف غلطی که از ایمیل مارکتینگ وجود دارد بپردازیم.

در خیلی از وب سایت‌ها، تبلیغاتی دیده می‌شود مبتنی بر «ارسال ایمیل تبلیغاتی» و یا «خرید بانک ایمیل». خیلی‌ها فکر می‌کنند که ایمیل مارکتینگ یعنی ارسال ایمیل به حجم زیادی از افراد و سپس افزایش فروش.

به خاطر دارم که یکی از دوستانم در سال ۹۲ به من گفت که ۳۰۰ هزار تومان بابت ارسال ایمیل تبلیغاتی هزینه کرده است و حتی ۵ هزار تومان هم برایش ارزش نداشته است.

نکته‌ی مهمی که باید توجه داشته باشید این است که خیلی از این ایمیل‌هایی که در «بانک ایمیل» خریداری شده ذکر شده‌اند، اصلاً وجود ندارند و یا توسط شخص اصلاً چک نمی‌شود.

بعضی اوقات سایت‌هایی که خدمت ارسال ایمیل تبلیغاتی را انجام می‌دهند، وعده‌هایی نظیر «تضمین صد در صدی واقعی بودن ایمیل‌ها» را هم عنوان می‌کنند.

بیایید فرض کنیم که این ادعا درست است و تمامی ایمیل‌هایی که به شما فروخته می‌شود، واقعی است و شما ایمیلی را به این آدرس‌ها ارسال می‌کنید. در این‌جا ذکر چند نکته لازم است:

الف) تعداد بسیار زیادی از این ایمیل‌ها اسپم می‌شوند.

ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ چیست و چی نیست؟ – آموزش ایمیل مارکتینگ

اکثر کاربران از سرویس‌های ایمیل مطرح دنیا نظیر گوگل، یاهو، هات‌میل و … استفاده می‌کنند و این سرویس‌ها از الگوریتم‌های بسیار پیشرفته‌ای برای شناسایی ایمیل‌های اسپم استفاده می‌کنند.

این الگوریتم‌ها بسیار سختگیرانه طراحی شده‌اند و حتی در زمان‌هایی باعث می‌شوند که ایمیل‌هایی که با خواست مخاطب و به صورت انفرادی برای او ارسال شده‌است نیز به عنوان اسپم شناخته شود. چه برسد به زمانی که شما یک متن را به تعداد زیادی از افراد که هیچ‌یک از آن‌ها را نمی‌شناسید و تا به حال ایمیلی از شما دریافت نکرده‌اند، ارسال می‌کنید.

بنابراین زمانی که شما بدون شناخت این افراد به آن‌ها ایمیل ارسال می‌کنید، ایمیل شما در اسپم یا هرزنامه قرار می‌گیرد و اصلاً دیده نمی‌شود.

ب) مواجهه مخاطبان برای اولین بار با شما

حالا فرض کنیم که ایمیل شما به عنوان اسپم شناسایی نشده است و حتی مخاطب آن را باز کرده‌است و آن را دیده‌است.

با توجه به این که فرد اولین باری است که نام شما را می‌شنود و تا  به حال شخصاً خودش ایمیلش را در اختیار شما قرار نداده‌است، حس بد مزاحمت در او ایجاد می‌شود. این ایمیل بدون اجازه و بدون خواست وی برای او ارسال شده‌است و بنابراین حس بدی در ذهن او شکل می‌گیرد.

شما به عنوان یک شرکت متجاوز و حمله‌گر شناخته می‌شوید که تحت هر شرایطی فقط می‌خواهد که محصولات خود را بفروشد. این امر باعث می‌شود که تصویر بدی در ذهن مخاطب شکل بگیرد که حتی تصمیم وی را در زمان خرید حضوری تحت تأثیر قرار دهد.

ارسال ایمیل به این صورت بیان‌گر حرفه‌ای نبودن شما و مجموعه‌ی شماست و نباید انتظار تأثیر مثبتی را از آن داشته باشید.

ج) عدم خرید برای اولین بار توسط مشتری

همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم، به طور متوسط برای خرید ۷ بار تکرار و مواجهه نیاز است تا اعتماد در ذهن مشتری بالقوه شکل بگیرد.

بنابراین حتی اگر فرض کنیم که مخاطب ایمیل شما را دریافت کرده‌است (اسپم نشده است) و آن را باز کرده‌است و نسبت به خدمات شما علاقه‌مند است (حس بد دسته‌ی ب را پیدا نکرده‌است)، باز هم احتمال خیلی پایینی وجود دارد که از شما خرید کند.

در این حالت فرد ایمیل شما را می‌خواند ولی خریدی انجام نمی‌دهد و منتظر است که خبرهای بعدی و ایمیل‌های بعدی شما را دریافت کند.

اگر شما بخواهید برای این دسته از مخاطبان فرآیند را تکرار کنید، باید مجدداً هزینه ارسال ایمیل تبلیغاتی را بپردازید و دوباره ایمیل ارسال کنید. البته توجه داشته باشید که این بار با بار گذشته یکسان نیست و کمی تفاوت دارد. چرا؟

چون تعدادی از افراد دسته‌ی ب ایمیل شما را به عنوان اسپم گزارش کرده‌اند و بنابراین تعداد ایمیل‌هایی که این بار به دست مخاطبان می‌رسد بسیار کمتر است. سرویس‌های ایمیل با توجه به گزارش کاربران قبلی شما را به عنوان اسپم شناسایی کرده‌اند و بنابراین ایمیل‌های بعدی شما به اسپم منتقل خواهد شد.

بنابراین حتی مطمئن نیستید که ایمیل بعدی شما به دسته‌ی ج هم می‌رسد. اگر ارسال ایمیل از طریق ایمیل رسمی سایت شما انجام شده‌باشد، اسپم شدن تعداد زیادی از ایمیل‌ها روی سایت شما و ایمیل‌های آینده‌ای که ارسال می‌کنید هم تأثیر خواهد گذاشت.

یعنی که اگر در آینده گروهی از مخاطبان دسته‌ی ج به سایت شما بیایند و با کمال رضایت ایمیل خود را در سایت شما ثبت کنند، ایمیل‌هایی که از آن به بعد برای آن‌ها ارسال خواهد شد هم به عنوان اسپم شناخته خواهند شد.

امیدوارم به صورت کامل متوجه شده باشید که ایمیل مارکتینگ ارسال اسپم نیست و نیاز است که شما خودتان با استفاده از روش‌هایی به جمع‌آوری ایمیل (list building) بپردازید.

آموزش ایمیل مارکتینگ

اگر به دنبال  یادگیری ایمیل مارکتینگ هستید به شما تبریک می‌گوییم. آموزش ایمیل مارکتینگ یک امر خیلی عالی در کسب و کار شما با بالاترین نرخ بازگشت سرمایه می‌باشد. می‌توان آموزش ایمیل مارکتینگ را به دو بخش اساسی تقسیم بندی کرد:

۱) یادگیری نحوه‌ی جمع آوری لیست ایمیل به صورت حرفه ای و ساخت لیست ایمیل

قدم اول در ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی ساخت لیست ایمیل است. اگر شما لیست ایمیل با کیفیت و به تعداد مناسبی نداشته باشید، عملا ایمیل مارکتنیگ بی معناست. راه های زیادی برای ساخت لیست ایمیل وجود دارد. اگر لیست ایمیل ندارید و یا تعداد افراد عضو لیست ایمیل شما خیلی کم است، پیشنهاد می‌کنیم ویدئوی زیر را ببینید:

اگر فکر می‌کنید که لیست ایمیل دارید و نیازی به دانستن استراتژی‌های ساخت لیست ایمیل ندارید، حتما این ویدئو را ببینید:

۲) آشنایی با نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ، ارسال ایمیل و سپس تحلیل نتایج

قدم بعدی در یادگیری ایمیل مارکتینگ، آشنایی با نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ و چگونگی ارسال ایمیل های گروهی می‌باشد. به علت ارسال ایمیل های زیاد اسپم در اینترنت و پروتکل های امنیتی شدید در این حوزه، شما نمی‌توانید که به صورت معمول به ارسال ایمیلی گروهی به تعداد زیادی از افراد بپردازید.

حتی اگر بتوانید این کار را انجام دهید، احتمال خیلی زیادی وجود دارد که ایمیل های ارسالی شما به عنوان اسپم شناخته شوند و هرگز توسط مخاطبان باز نشوند.

به همین دلیل ضروری است که با نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ آشنایی داشته باشید و از آن‌ها برای ارسال ایمیل استفاده کنید.

یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ، میلرلایت می‌باشد که سایت های بسیار زیادی از جمله خود ما برای ارسال ایمیل از آن استفاده می‌کنیم.

ما یک آموزش تصویری را تحت عنوان «آموزش جامع ایمیل مارکتینگ با میلرلایت» تهیه کرده‌ایم که در آن به صورت کاملا علمی و قدم به قدم بخش‌های مختلف میلر لایت را بررسی می‌کنیم. کلیه‌ی فرآیند مربوطه را در میلرلایت و روی وب سایت یکی از مشتریان مان پیاده‌سازی کرده و نتایج یک کمپین را نیز با همدیگر بررسی می‌کنیم.

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا