بازاریابی موتور های جستجو

خزیدن گوگل و بهینه سازی سایت

خزیدن گوگل و بهینه سازی سایت چیست؟

خزیدن گوگل|معنی لغوی کلمه خزنده به معنای خزیدن است. روبات هایی که در وب می گردند تا وب سایت های جدیدی پیدا کنند تا به جستجوی کاربران پاسخ دهند ، سایت هایی را که در گذشته نمایه شده اند به روز کنند و در صورت لزوم نتایج جستجو را به روز کنند. صفحات نمایه شده در Google حدود ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ گیگابایت حافظه را اشغال می کنند. در واقع ، این مغز گوگل است. Google از تعداد زیادی رایانه برای ارسال روبات به وب سایت ها و اکتشاف آنها استفاده می کند. Google Bot نام رایج تری برای Google Web Crawler است ، موتور جستجوگر موتورهای جستجوگر گوگل و سایر موتورهای جستجو دارای ربات های خاص خود هستند.

با استفاده از نقشه سایت و بک لینک از نظرسنجی های گذشته ، این روبات های خزنده تصمیم می گیرند به کجا بروند. هنگامی که روبات به یک بک لینک جدید رسید ، آن را به لیست چک خود اضافه می کند تا آنها را بررسی کند. اگر ربات متوجه تغییر در لینک ها شده یا آنها را خراب کند ، صفحه ایندکس شده خود را به روز می کند

خزیدن گوگل و بهینه سازی سایت
خزیدن گوگل و بهینه سازی سایت

چگونه  خزیدن گوگل به بهینه سازی سایت شما کمک می کند؟

گوگل یک پیوند به سایت شما در جایی در وب پیدا میکند. در آن نقطه، این URL آغاز یک شمع مجازی است. پس از آن روند بسیار آسان است:

Googlebot یک صفحه از این شمع را می گیرد؛

این صفحه را خالی می کند و همه محتویات را برای استفاده در Google نشان می دهد؛

سپس تمام پیوندهای موجود در آن صفحه را به شمع اضافه می کند.

در طول خزیدن، Googlebot ممکن است یک تغییر مسیر را تجربه کند. URL آن هدایت می شود به روی شمع می رود.

هدف اصلی شما این است که Googlebot بتواند به تمام صفحات سایت دسترسی داشته باشد. یک هدف ثانویه این است که اطمینان حاصل شود که محتوای جدید و به روز شده سریع می شود. معماری خوب سایت شما به این هدف کمک خواهد کرد. ضروری است هر چند که شما سایت خود را خوب نگه دارید.

عمق خزیدن

یک مفهوم مهم در حال صحبت کردن در مورد خزیدن گوگل مفهوم عمق خزنده است. بگو که شما ۱ پیوند داشتید، از ۱ سایت به ۱ صفحه در سایت خود. این صفحه به یکی دیگر، به دیگری، به دیگری، و غیره مرتبط است. Googlebot برای مدتی خزیدن را ادامه می دهد. در بعضی موارد، هرچند، تصمیم می گیرد که خزیدن ادامه پیدا کند. که آن نقطه بستگی دارد به اهمیت  لینک پیوند در صفحه اول.

این ممکن است به نظر برسد، بنابراین اجازه دهید به مثال عملی نگاه کنیم. اگر شما ۱۰۰۰۰ پست داشته باشید، همه در همان دسته قرار دارند و شما ۱۰ مقاله در هر صفحه نشان می دهید. این صفحات فقط به «بعدی» پیوند دارند و « قبلی » گوگل نیاز به خزیدن ۱۰۰۰ صفحه عمیق برای رسیدن به اولین از این ۱۰،۰۰۰ پست. در بیشتر سایت ها، این کار را انجام نخواهد داد.

به همین دلیل مهم است که:

  • استفاده از دسته بندی ها / برچسب ها و طبقه بندی های دیگر برای تقسیم دانه های بیشتر. بر روی آنها نیز نگذارید. به عنوان یک قاعده کلی، یک برچسب تنها زمانی مفید است که بیش از ۳ قطعه از مطالب را متصل کند. همچنین مطمئن شوید که آرشیوهای این گروه را بهینه سازی کنید.
  • پیوند به صفحات عمیق تر با اعداد، بنابراین Googlebot می تواند سریعتر به آنجا برسد. به شما بگویم که صفحه ۱ تا ۱۰ را در صفحه ۱ پیوند دهید و همچنان ادامه دهید. در مثال بالا، عمیق ترین صفحه تنها ۱۰۰ کلیک از صفحه اصلی است.
  • سایت خود را سریع نگه دارید هرچه سایت شما کندتر باشد، خزیدن طول خواهد کشید.

XML نقشه های سایت و بازده خزیدن

سایت شما باید یک یا چند اسکریپت XML داشته باشد. این XML های سایت XML به Google می گوید کدام URL ها در سایت شما وجود دارد. یک نقشه سایت XML XML همچنین نشان می دهد که آخرین URL خاصی را به روز کردید. اکثر موتورهای جستجو، URL های خود را در نقشه سایت XML شما اغلب نسبت به دیگران جستجو می کنند.

در کنسول جستجوی گوگل، نقشه های سایت XML به شما یک مزیت اضافه می دهد. برای هر نقشه سایت Google به شما اشتباهات و هشدارها را نشان می دهد. شما می توانید با ایجاد انواع نقشه های XML برای انواع مختلف URL ها از این استفاده کنید. این به این معنی است که شما می توانید ببینید که کدام نوع URL ها در سایت شما بیشترین مشکل را دارند. پلاگین SEO Yoast شما این کار را به صورت خودکار انجام می دهد.

مشکلاتی که باعث خستگی زیاد می شوند

بسیاری از خطاهای ۴۰۴ و دیگر در حالی که سایت خود را خالی می کند، گوگل با خطاهای مواجه خواهد شد. معمولا این کار را فقط بعد از شمع انجام می دهید. اگر در طول خزیدن گوگل خطاهای زیادی در سایت شما داشته باشید، Googlebot کم خواهد شد. این کار به دلیل آن است که می ترسد که این باعث اشتباهات توسط خزنده بیش از حد سریع است. برای جلوگیری از کند شدن سرعت Googlebot، به این ترتیب می خواهید اشتباهات را تا آنجا که ممکن است حل کنید.

گوگل تمام این خطاها را به شما در ابزارهای وب مستر خود گزارش می دهد، همانطور که Bing و Yandex نیز هستند. ما خطاهای Google Search Console (GSC) و Bing Webmaster Tools را قبل از آن بررسی کرده ایم. اگر شما پلاگین Yoast SEO Premium خود دارید، می توانید خطاهای GSC را با آن وارد کرده و رفع کنید. شما می توانید این کار را مستقیما از مدیر وردپرس خود انجام دهید.

شما اولین مشتری ما نمی بینید که دارای ۳۰۰۰ آدرس واقعی و ۲۰،۰۰۰ خطا در GSC است. اجازه ندهید سایت شما به این سایت تبدیل شود این خطاها را به صورت منظم، حداقل هر ماه مرتب کنید.

خزیدن گوگل و بهینه سازی سایت
خزیدن گوگل و بهینه سازی سایت

بیش از حد ۳۰۱ هدایت می کند

من اخیرا مشغول به کار در یک سایت بودم که فقط یک مهاجرت دامنه انجام داده بود. این سایت بزرگ است، بنابراین من از یکی از ابزارهای ما برای اجرای خزانه کامل سایت استفاده کردیم و ببینیم چه باید بکنیم. روشن شد که ما یک مسئله بزرگ داشتیم. گروه بزرگی از آدرس های اینترنتی در این سایت همیشه بدون هیچ گونه علامت خطی پیوند دارند. اگر شما به یک نشانی اینترنتی بدون علامت رو به عقب بروید، ۳۰۱ هدایت می شوید. شما به نسخه با رد پای عقب هدایت می شوید.

اگر این مسئله برای یک یا دو URL در سایت شما باشد، مهم نیست. این در واقع اغلب یک موضوع با صفحات وب است. اگر این مسئله با ۲۵۰،۰۰۰ URL در سایت شما باشد، مسئله بزرگتر می شود. Googlebot مجبور نیست که ۲۵۰،۰۰۰ آدرس اینترنتی را خالی کند، بلکه ۵۰۰،۰۰۰ را می دهد. این دقیقا کارآمد نیست.

به همین دلیل است که شما هنگام تغییر URL ها همیشه سعی در به روز رسانی لینک ها در سایت خود دارید. اگر این کار را نکنید، به مرور زمان ۳۰۱ بیشتر و بیشتر هدایت می شوید. این خزنده و کاربران شما را کاهش خواهد داد. اکثر سیستم ها به یک سرور دوم هدایت می شوند. این دومین بار در زمان بارگذاری صفحه شما اضافه می شود.

تله عنکبوت

اگر سایت شما تا حدودی معتبر در چشم های Google است، چیزهای سرگرم کننده می تواند رخ دهد. حتی زمانی که روشن است که یک پیوند حساس نیست، Google آن را خالی می کند. به گوگل معادل مجازی یک پله مارپیچی بی نهایت، آن را ادامه خواهد داد. من می خواهم یک نمونه خنده دار از این که در گاردین مواجه شدم را به اشتراک بگذارم.

در نگهبان ما بایستی بایگانی روزانه را برای تمام دسته های اصلی ما داشته باشیم. همانطور که گاردین محتوای زیادی را منتشر می کند، آن آرشیو روزانه معنی دارد. شما می توانید از امروز، دیروز و غیره بازگردید. و در. و در. حتی به مدت طولانی قبل از وجود Guardian. اگر شما چنین تمایل داشتید می توانید به ۲۵ دسامبر سال ۰ برسید. ما شاخص گوگل را به سال ۱۶۰۰ دیده ایم. تقریبا ۱۵۰،۰۰۰ کلیک عمیق است.

این چیزی است که ما آن را ” تله عنکبوت ” می نامیم. تله های شبیه به این می تواند موتورهای جستجو را بسیار غیرفعال کند. اصلاح آنها تقریبا همیشه منجر به نتایج بهتر در جستجوی ارگانیک می شود. سایت شما بزرگتر می شود، مسائل سخت تر مانند این ها برای پیدا کردن است. این درست است حتی برای SEOs با تجربه.

ابزار برای پیدا کردن مسائل و بهبود بهره وری خزیدن

اگر شما از این مورد جذاب هستید و می خواهید سایت خود را تست کنید، به برخی از ابزار نیاز دارید. ما در طول بررسی سایت  استفاده می کنیم. این چاقوی ارتش سوئیس بیشترین جستجوگرها است. برخی از SEO های دیگر که من می دانم و قسم می خورم که بسیار خوب (و رایگان) است. آگاه باشید: اینها ابزار ساده نیستند. آنها ابزار قدرتمند هستند که حتی می توانند سایت را هنگامی که به اشتباه استفاده می کنند را از بین ببرند، پس مراقب باشید.

گام اول خوب شروع به خزیدن یک سایت و فیلتر کردن صفحات HTML است. سپس نزولی را با کد وضعیت HTTP مرتب کنید. شما ۵۰۰ تا ۴۰۰ تا ۳۰۰ نوع پاسخ در بالای لیست مشاهده خواهید کرد. شما در مقایسه با تعداد کل URL ها، می توانید ببینید که سایتتان چقدر بد است. مثال زیر را ببینید:

 f

سایت شما چگونه کارآیی خود را خالی می کند؟

من دوست دارم بشنوم اگر شما مسائل خاصی مثل این با کارایی خزنده داشته باشید و چطور آنها را حل کردید. بهتر است اگر این پست به شما کمک کرد چیزی را حل کنید، به ما بگویید زیر!

 

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا