مدیریت منابع انسانی

سوالات اساسی متقاضیان استخدام برای تحت تاثیر قرار دادن مصاحبه کننده

فهرست عناوین این مقاله

سوالات اساسی مصاحبه شونده از مصاحبه کننده برای تحت تاثیر قرار دادن

سوالات اساسی | همه شما بارها تجربه کرده اید که قلب شما سریعتر می تپد ، نفس شما کند می شود و تمام عضلات بدن شما منقبض می شود. ممکن است برای شما مثل یک قرن باشد. ما در مورد لحظه دقیق صحبت کردن در مقابل مصاحبه کننده صحبت می کنیم و برای متقاعد کردن او برای استخدام شما باید به سؤالات مصاحبه پاسخ دهید.

وضعیتی که در آن قرار دارید؟ مهم نیست که چقدر زمان را صرف تهیه و تهیه پاسخ های خود می کنید. وقتی وارد چنین محیطی استرس زا و وحشتناک می شوید ، همه چیزهایی که قبلاً تهیه کرده اید به ذهن خطور می کند و می توانید تعدادی جواب کاملاً عجیب و غریب بدهید.

نکته مهم این است که مصاحبه کننده شما را مطابق آنچه می گویید ارزیابی می کند و فرقی نمی کند که در ذهن شما بیفتد. برای موفقیت در یک تجارت وابسته به شما بیش از شانس نیاز دارید. برای موفقیت در یک تجارت وابسته به شما بیش از شانس نیاز دارید.

یکی از مواردی که شما را از سایر نامزدها متفاوت می کند ، پرسیدن سوالات مناسب است. این سوالات شامل زیر است:

سوالات اساسی مصاحبه شونده از مصاحبه کننده برای تحت تاثیر قرار دادن او : 
سوالات اساسی مصاحبه شونده از مصاحبه کننده برای تحت تاثیر قرار دادن
 •  چگونه این نقش در اهداف بزرگ‌تر سازمان مشارکت می‌کند؟

سوالات اساسی | پیدا کردن شخصی که بتواند وظایفش را در سازمان اجرا کند کار دشواری نیست. اما دشوار است یافتن شخصی که تنها به انجام وظایفش اکتفا نمی‌کند، بلکه به دنبال یافتن جایگاه شغلش در رسیدن سازمان به اهداف بزرگش می‌باشد. به این منظور، داشتن ویژگی‌هایی همچون خود مدیریتی، اولویت بندی کارها به ترتیب اهمیت و رشد دادن وظایفش در راستای اهداف سازمان از اهمیت به سزایی برخوردار است.

البته به دست آوردن این اطلاعات در صورتی که سازمان موردنظر از لحاظ برقراری ارتباط سخت باشد و یا بسیار سلسله مراتبی باشد، دشوار خواهد شد. اما در صورت کسب این اطلاعات، برای ایفای بهتر نقش‌تان در سازمان موثرتر خواهید بود.

 •  استخدامی های تازه وارد شده، در ماه  اول ورودشان چه کاری باید انجام دهند؟

پرسیدن این سوال اساسی نشان می‌دهد شما از آن دسته تیپ‌های شخصیتی هستید که می خواهند کارشان را با موفقیت و بدون تاخیر انجام دهند، به جای اینکه هفته‌ها را صرف پر کردن فرم‌های منابع انسانی نمایند. همچنین نشان می‌دهد شما الگوهای خاصی از موفقیت در ذهن دارید و می‌خواهید یک ارائه ی تاثیرگذار از کارتان به نمایش بگذارید.

هر سازمان دارای تفاوت‌های خاصی با دیگر سازمان هاست، از محیط گرفته تا انتظارات ناگفتنی‌شان. بنابراین شما با طرح این سوال می‌توانید شغل خود را با داشتن اطلاعاتی هرچند اندک شروع کنید.

 •  چه معیارهایی را برای اندازه‌گیری میزان موفقیت افراد در نظر می‌گیرید؟

طرح چنین سوال اسای نشان می‌دهد که شما انسان هدفمندی هستید و برای اهدافتان مسئولیت پذیری دارید.

باورنکردنی است که بسیاری از افراد نمی‌دانند که در شغل شان واقعا از آنها چه خواسته شده است و یا به جز انجام وظایفشان چه چیزی مد نظر مدیرشان است.حتی طرح این سوال مدیر استخدام را بر آن می دارد که به این مسئله فکر کند و معیارهای مشخصی را برای ارزیابی افراد در نظر بگیرد.

 • چه چالش‌ها و موانعی می تواند بر سر راه این نقش در سازمان قرار گیرد؟

طرح یکی دیگر از سوالات اساسی  این چنینی نشان می‌‌دهد که شما دقیقا خودتان را در موقعیت این شغل تجسم کرده‌اید و نشانه‌ای است از اینکه به خوبی آگاهید که هیچ شغلی بدون موانع و مشکلات نیست. همچنین نشان دهنده‌ی این است که از رویارویی با موانع و کلنجار رفتن با چالش‌ها واهمه ندارید، بلکه می‌توانید خود را برای آنها آماده کنید.

بازخوردی که شما از پرسش این سوال دریافت می‌کنید، می‌تواند به درک بهتر شما از جنبه‌های نامطلوب شغل تان (مانند داشتن همکاران نامناسب، فرآیندهای بوروکراتیک، سیاست‌های داخلی و…) کمک کند. این اطلاعات می‌تواند به تصمیم‌گیری شما به جهت اینکه برای این شغل مناسب هستید یا خیر، نیز کمک کند.

 •  بزرگترین چالشی که تیم در سال گذشته با آن مواجه شده، چه بوده است؟

هنگامی که مصاحبه گر قصد دارد تصویر زیبایی از کار در این مجموعه را برای شما ترسیم کند، طرح این سوال به شما کمک خواهد کرد که از بسیاری از واقعیات که تیم کاری اخیرا با آن مواجه بوده است، آگاه شوید. چراکه در نهایت اگر شما به تیم بپیوندید ناچارا وارد این مسائل شده و در پیدا کردن راه حل نیز سهیم خواهید بود.

طرح این سوال در تصمیم شما برای پیوستن به تیم، اثرگذار خواهد بود. همچنین یادگیری این چالش‌ها به شما دید وسیعی از مراحلی که تیم طی کرده است تا به این چالش‌ها غلبه کند، خواهد داد.

 •  چرا تصمیم گرفتید که در این شرکت کار کنید؟

این پرسش به مصاحبه گر این امکان را می‌دهد که از منافعی که در سازمان به دست می‌آورد صحبت کند . همچنین بتواند از عملکرد خود و کارکنان توضیحی ارائه دهد.

این پرسش به شما یک دید مناسب راجع به مواردی که در این شغل برای شما انگیزه بخش خواهند بود، می‌دهد.

 • شما برای مدتی در این شغل بوده‌اید. چه چیز برای ماندن در این شغل برایتان انگیزه بخش بوده است؟

اگر مصاحبه گر شما برای سال‌های متمادی در این سمت بوده‌است، می‌توان مواردی نظیر اینکه چه چیزی می تواند دید جذابی نسبت به شرکت به کارمندان دهد، یا چگونه با کارمندان رفتار می‌شود و یا اینکه چه چیزی برای کارمندان انگیزاننده است، را از وی دریافت کرد.

بسته به نوع پاسخ مصاحبه گر، شما می توانید مواردی راجع به شرکت نظیر آموزش حرفه‌ای، فرصت‌های رهبری، انعطاف پذیری کاری، فرصت‌های درونی کاری و… را یاد بگیرید.

 •  افراد معمولا کجا نهارشان را صرف می کنند؟

آیا کارمندان فرصتی را برای بیرون رفتن از محل کار دارند؟ آیا افراد در گروه‌ها و به همراه هم وقت نهار را می‌گذرانند؟ آیا افراد نهارشان را همانجا سر میزهایشان به دلیل مشغله زیاد و عدم توان باهم بودن، میل می کنند؟ طرح این سوالات کمک بزرگی به فهمیدن گوشه‌ای از فرهنگ سازمانی می کند.

 • فلسفه‌ی خدمات رسانی به مشتریان شما در این شرکت چیست؟

این سوال بسیار سوال تاثیرگذاری است، چرا که نشان می‌دهد شما یک پل ارتباطی میان اینکه شرکت چگونه راجع به مشتریانش فکر می‌کند و نتیجه‌ی نهایی، ایجاد کرده‌اید. به بیان دیگر، چگونه با مشتری رفتار می‌شود و در نتیجه چگونه آن خود را در محصولات نشان خواهند داد.

این که یک شرکت چگونه با مشتریانش رفتار کند، می‌تواند چیزی باشد که در نهایت تصمیم شما را برای پیوستن به آن مجوعه تحت تاثیر قرار می‌دهد.علی الخصوص زمانی که شما برای جایی درخواست کار داده‌اید که اجبارا باید ارتباط کاملا مستقیمی با مشتریان داشته باشید.

 •  صفات کمتر قابل اندازه‌گیری افراد موفق در این شرکت چه هستند؟

طرح این سوال از جانب شما نشان می دهد که شما درک کرده‌اید که یک شغل درباره‌ی چیزی بیش از انجام وظایف آن است. افراد موفق دارای چهارچوب فکری خاص، رهیافت، نگرش، اخلاق کاری، سبک ارتباطی و..هستند و شما می توانید بفهمید چه ترکیبی از این صفات در این شرکت برای افراد موفق به چشم می‌خورد.

 •  چه ویژگی‌هایی یک فرد را موفق‌ترین عضو در گروه می‌سازد؟ یک مثال عینی در این مورد بزنید.

پرسیدن این سوال نشان می‌دهد که شما به گرفتن یک نمونه خاصی از فردی که در گروه موفق به نظر می‌رسد، علاقه‌مند هستید.علاوه بر آن، وقتی شما سوال را اینگونه مطرح می‌کنید، راه را برای ارائه‌ی یک پاسخ فرضی بسته‌اید!

به دلیل اینکه در این سوال بر ذکر نمونه تاکید کرده‌اید، پاسخ این سوال به شما یک ایده‌ی قوی در مورد موفقیت واقعی ارائه می‌دهد. همچنین شما یاد می‌گیرید که چگونه بر همکاران تان تاثیر بگذارید و در بین کاندیدا ستاره باشید!

 •  شخصی که در گروه تنازع ایجاد می‌کند ، چه ویژگی‌هایی دارد؟

این سوال را در کنار سوال شماره ۹ بگذارید، شما با سوالاتتان به مصاحبه گر القا می کنید که واقعا می‌خواهید بدانید چه رفتارهایی را باید انجام دهید و چه رفتارهایی را نباید انجام دهید. اما این موضوع می‌تواند موجب شود مصاحبه گر احساس ناراحتی کند چرا که حس می‌کند مصاحبه شونده ترسی از پرسیدن هر سوالی ندارد.

از طرح این سوال شما می‌توانید بفهمید که یک عملکرد ضعیف در گروه چگونه خواهد بود و به شما کمک می‌کند مجموعه ای از انتظارات برای سمت خود در نظر بگیرید. همچنین شما می توانید یاد بگیرید که مدیر استخدام چگونه طرح سوال ناخوشایندی مانند این را از جانب شما، رفع و رجوع می کند.

 •  چگونه شما یک بازخورد منفی را مدیریت می‌کنید؟

این سوال مدیر استخدام را به فکر درباره اینکه چگونه یک موقعیت سخت و پیچیده را رفع می‌کند، سوق می‌دهد.

افراد مختلف بازخوردهای منفی را به گونه ای متفاوت از هم بروز می‌دهند. جواب این سوال می‌تواند به شیوه‌ی برخورد شما با این بازخوردها یاری دهنده باشد.

 •  آیا سوالی یا نگرانی راجع به مهارت ها و صلاحیت های من دارید؟

مطرح کردن این سوال نشان می‌دهد شما ترسی از مورد نقد قرار گرفتن ندارید بلکه از آن استقبال می‌کنید. این قضیه می‌تواند به شما کمک کند تا با ضعف های خود بی واسطه مواجه شوید و راجع به آنها صحبت شود.

 

سوالات اساسی مصاحبه شونده از مصاحبه کننده برای تحت تاثیر قرار دادن او : 
سوالات اساسی مصاحبه شونده از مصاحبه کننده برای تحت تاثیر قرار دادن

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا