آموزش بازاریابی دیجیتال

شخصی کردن خبرنامه را از کجا شروع کنیم؟

شخصی کردن خبرنامه

 شخصی کردن خبرنامه | برای موفقیت در یک مارکتینگ شخصی ، یک بازاریاب باید تا آنجا که می تواند در مورد مشتری فعلی خود یا مشتری مورد علاقه خود بداند. و به عبارتی دیگر باید به شخصی کردن خبرنامه بپردازد. خوشبختانه امروزه دریای عظیمی از اطلاعات شخصی یافت می شود. این اطلاعات باید پس از جمع آوری مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا از آن برای تهیه پیام های شخصی ، تخفیف و مشاوره به افراد استفاده شود. این تحلیل ها رفتار ، علاقه ها و موارد دیگر کاربر را تعیین می کند. رسانه دیجیتال یکی از بهترین فضاها برای بازاریابی شخصی است و در زمینه تبلیغات بسیار محبوب است.

راه دیگر برای بدست آوردن اطلاعات استفاده از ابزارهای مورد استفاده برای وب سایت ها و شبکه های اجتماعی است. این اطلاعات به بازاریاب کمک می کند تا تبلیغات تبلیغاتی را در حد امکان برای افراد شخصی کند و آن را در سایت های فردی و شبکه های اجتماعی نمایش دهد. این تبلیغات حتی در تلویزیون قابل مشاهده است.

شخصی کردن خبرنامه
شخصی کردن خبرنامه

 

شخصی کردن خبرنامه را از کجا شروع کنیم؟

 یکی از پر بازده ترین و پر سود ترین روش های مارکتینگ ، ایمیل مارکتینگ است . برای این که بتوانید از ایمیل مارکتینگ به درستی استفاده کنید، باید شخصی سازی را در برنامه خود داشته باشید. طبیعی است که سوال کنید چه چیزهایی را باید شخصی سازی کنم؟

هر جایی که اطلاعاتی از مشتری دارید، می‌توانید شخصی کردن ایمیل را شروع کنید. از محصولات توصیه شده بر اساس گزارش بازدید های قبلی، محتوایی خاص با توجه بازدید های گذشته و …..

در این مقاله ۴ روش ساده و آسان را برای شخصی کردن ایمیل و شخصی سازی خبرنامه به شما نشان می‌دهیم.

۱) محتوای شخصی

یکی از مشخص ترین راه ها برای شخصی کردن ایمیل تان، به حداکثر رساندن تمام اطلاعاتی است که تاکنون از مشتریان تان دارید. این اطلاعات می توانند جزئیات شخصی ساده‌ای که در طول روند ثبت نام جمع آوری شده اند، باشند. مانند:

 • نام
 • جنسیت
 • تاریخ تولد
 • علایق
 • محل جغرافیایی
 • دانش آموز است یا نه

استفاده از اطلاعات واقعی در خبرنامه برای شخصی کردن ایمیل یک روش ساده ولی موثر است. تمامی سیستم های ایمیل مارکتینگ نظیر میلرلایت، امکان درج محتوای پویا (محتوایی که برای هر مشتری تغییر می کند) را به شما می‌دهند.

برای این که شخصی کردن ایمیل خود را یک قدم دیگر به جلو ببرید، می‌توانید از داده های رفتاری استفاده کنید. داده هایی مانند:

 • ساعات بازدید مخاطبان سایت شما (زمانی که مشتریان از وب سایت شما بازدید می کنند)
 • عادات خرید (زمانی که مشتریان خریدی انجام می دهند)
 • عادات باز کردن ایمیل (زمانی که مشتریان ایمیل های شما را باز می‌کنند)
 • و ….

زمانی که تمام این داده های شخصی و رفتاری را برای هر مشتری جمع آوری و ذخیره کنید، شما چیزی خواهید داشت که به آن دیدگاه مشتری می گوییم.

زمانی که یک پروفایل برای هر خریدار ساخته باشید که شامل اولویت های شخصی و علایق او باشد، می توانید دقیقا پیش بینی کنید که چه چیزی بیشترین احتمال را دارد که توجه آن ها را جلب کند.

پس از تهیه پروفایل برای هر مشتری، می توانید از آنها در خبرنامه خود استفاده کنید (از طریق محتوای پویا). مثال هایی از محتوای پویا در عمل:

 1. نام کوچک شخص در خط موضوع و در بدنه ایمیل
 2. یک قطعه محتوای شخصی که به مشتریانی که دانش آموز هستند، در مورد حراج دانش آموزی بعدی خبر دهد (بدون آزار دادن مشتریانی که دانش آموز نیستند).
 3. یک محتوای پویا درون خبرنامه شما برای مشتریان ویژه که به آنها در مورد یک اتفاق خاص یا تبلیغ منحصر بفرد، خبر می‌دهد.
 4. یک محتوای پویا که با توجه به پروفایل علاقه هر مشتری برای او طراحی شده است (برای مثال، تمرکز روی تیشرت یا یک کفش ورزشی)

۲) محتوای وابسته به تم مخاطب

محتوای پویا حتما نباید بر اساس اطلاعات شخصی مشتریان شما باشد. این محتوای پویا می تواند بر اساس عوامل خارجی باشد. برای مثال آب و هوا.

برای مثال به جای این که در هر ایمیل تصویری از لباس های منتخب خوب نشان دهید، این تصاویر را با توجه به آب و هوا شخصی سازی کنید. به این صورت کسی که در گرمای یزد ایمیل شما را باز می‌کند، لباس های تابستانی و خنک شما را می‌بیند. در حالی که در مناطق سردتر کشور، تصاویر متفاوت تری به افراد نمایش داده می‌شود.

مثال دیگری از محتوای زمینه‌ای می‌تواند ایمیل های مبتنی بر یک رویداد خاص باشد. برای مثال یک شمارش گر معکوس برای یک تاریخ مشخص مثل عید نوروز.

۳) توصیه کردن محصولات

شما می‌توانید طبق روش های متفاوتی، محصولات خاصی را توصیه کنید. یکی از رایج ترین روش های توصیه کردن محصولات، پرفروش ترین محصولات هستند. با توجه به محبوب بودن آن‌ها بین عموم مشتریان، شما حدس می‌زنید این محصولات برای سایر افراد لیست خبرنامه شما نیز جالب است.

برای پویا تر کردن این لیست، می‌توانید محبوب ترین محصولات را به ازای هر هفته یا هر ماه برای خبرنامه خود ارسال کنید.

یک روش دیگر می‌تواند ارسال ایمیل برای جدید ترین محصولات باشد. پس از ارسال این ایمیل شما می‌توانید شروع به جمع آوری اطلاعات کنید. بر اساس این که اعضای خبرنامه روی چه محصولی کلیک کرده اند، می‌توانید آن ها را دسته بندی و تقسیم بندی کنید (مقاله دسته بندی و تقسیم بندی مشتریان را ببینید).

این اطلاعات به شما برای شخصی کردن ایمیل تان کمک می‌کند. اگر تاریخچه خرید مشتریان و عادات خرید آن‌ها را داشته باشید می‌توانید دقیقا در زمان نیاز آن‌ها یک پیشنهاد مناسب به آن ها بدهید.

البته توجه داشته باشید که حتما موجودی انبار خود را همیشه چک کنید. خیلی بد است که محصولی را که در حال حاضر ندارید پیشنهاد کنید

در زمان کار کردن با محصولات توصیه شده باید به نحوه تقسیم بندی مشتریان نیز توجه کنید. برای مثال اگر یک خبرنامه شخصی برای لباس های پسرانه ارسال می‌کنید، نباید لباس های دخترانه در آن باشد. مثلا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پر فروش ترین محصولات شما، لباس های دخترانه باشد و شما لیست پرفروش ترین محصولات تان را در هر ایمیل ارسال کنید.

۴) شخصی کردن زمان باز شدن ایمیل

یک گام بسیار عالی برای شخصی کردن ایمیل، شخصی سازی کردن زمان باز شدن ایمیل است. فرض کنید که شما می‌خواهید یک پیشنهاد به مشتری خود بدهید. سپس پیشنهاد بعدی خود را ارسال کنید.

موضوعی که در این جا وجود دارد این است که شما نمی دانید که مخاطب دقیقا چه زمانی ایمیل شما را باز می‌کند. بنابراین نمی توان زمان بندی را این طور تنظیم کرد که ایمیل اول ارسال شود و سپس بعد از ۳ روز ایمیل دوم ارسال شود

در این جا باید شخصی سازی را بر اساس زمان باز شدن انجام دهید. برای مثال ۳ روز پس از باز کردن ایمیل اول، ایمیل دوم برای او ارسال شود.

جمع بندی

آینده متعلق به شخصی کردن و شخصی سازی است. مشتریان چیزی را می‌خرند که دقیقا برای آن‌ها مناسب باشد. بنابراین استفاده از شخصی سازی در ایمیل مارکتینگ باید به عنوان یک برنامه اصلی در نظر گرفته شود.

شخص کردن خبرنامه
شخص کردن خبرنامه

 

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا