آموزش بازاریابی دیجیتال

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی در ۳ قدم

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی |در سری آموزش های بازاریابی اینترنتی به آموزش محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی، در مستر وایز می پردزیم.

شروع یک تجارت اینترنتی این روزها در ایران رو به افزایش است ،

حتی اگر شما یک کارمند شاغل هستید و درآمد دارید ،

باید به فکر ایجاد یک منبع درآمد غیرفعال برای دراز مدت و آینده خود باشید ،

برای این منظور شروع یک تجارت آنلاین. می تواند بهترین گزینه برای سرمایه گذاری بسیار کم و ریسک کم باشد.

چندین مدل برای شروع یک تجارت آنلاین وجود دارد و در این مقاله دو مثال را با هم مقایسه کرده ایم.

امروز بهترین زمان برای شروع و شروع کار خود است ،

بنابراین دست بردار نکنید و مدلی را انتخاب کنید که برای شما راحت تر باشد و از امروز تجارت اینترنتی خود را شروع کنید.

شما می توانید با انتخاب مبحث درآمدزایی و ایجاد سایتی و تولید محتوا برای آن ، اولین و مهمترین قدم برای شروع کار خود امروز بردارید.

در ادامه با روش های محاسبه تقریبی رآمد اینترتی در مستر وایز آشنا می شود.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

 قدم اول، انتخاب محصول

ابتدا باید محصول خود را مشخص کنید. تا وقتی که محصول یا محصولات شما مشخص نشده باشند، نمی‌توان تخمینی درمورد ترافیک ماهانه و میزان فروش داشت. اگر هنوز محصول خود را انتخاب نکرده‌اید، مطلب زیر می‌تواند به شما کمک کند.

 قدم دوم، استخراج کلمات کلیدی

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی |بسیار عالی، شما محصول خود را انتخاب کرده‌اید. در این مرحله باید لیستی کامل از تمام کلماتی که مشتریان احتمالی شما برای خرید محصولتان جستجو می‌کنند تهیه کنید.

چطور کلماتی را که مشتریان جستجو می‌کنند(کلمات کلیدی) را پیدا کنیم؟

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی |برای تهیه لیست کلماتی که کاربرانتان جستجو می‌کنند روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از همه آنها استفاده کنید، در ادامه دو روش مرسوم و کارآمد را معرفی می‌کنم.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
روش اول:Google Keyword Planner

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی |برای انجام این کار از ابزار رایگان Google Keyword Planner استفاده کنید.

این ابزار از طرف گوگل ارایه شده است و به شما نشان می‌دهد که کلمه مد نظر شما چندبار در ماه جستجو می‌شود و همینطور کلمات مشابهی را که توسط کاربران جستجو می‌شود را به شما نمایش می‌دهد.شی

ابتدا لازم است که خودتان کلماتی را حدس بزنید، به نظر شما کاربران برای خرید اینترنتی عینک چه کلماتی را جستجو می‌کنند؟ ( در طول مطلب، فروشگاه اینترنتی عینک را برای توضیح بهتر درنظر می‌گیریم).

  • خرید عینک مردانه
  • خرید عینک زنانه
  • خرید آنلاین عینک
  • خرید اینترنتی عینک
  • فروشگاه اینترنتی عینک

من این چند کلمه را برای شروع کار در نظر می‌گیرم، حالا باید وارد ابزار گوگل کیورد پلنر شویم تا هم میزان جستجوی ماهانه این کلمات را پیدا کنیم و هم از طریق این کلمات به کلمات مشابه دیگری برسیم.

* برای ورود به گوگل کیورد پلنر از لینک زیر استفاده کنید، برای ورود باید یک حساب جیمیل داشته باشید.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

پس از ورود به سایت همانند تصویر زیر روی گزینه تولز کلیک کنید و سپس ابزار کیورد پلنر را انتخاب کنید.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

در مرحله بعد دو گزینه پیش روی خود می‌بینید، گزینه سمت چپ یعنی “find new keywords” به شما کمک می‌کند که کلمات مشابه کلمات کلیدی خود را پیدا کنید.

و گزینه سمت راست به شما کمک می‌کند که میزان جستجوی ماهانه را برای یک کلمه مشخص مشاهده کنید.

ابتدا از گزینه سمت راستی استفاده می‌کنیم و کلمه “خرید عینک” را وارد می‌کنیم. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید میزان جستجوی کلمه “خرید عینک ” مشخص شده است. که شما باید این کار را برای تمامی کلماتی که حدس زده‌اید انجام دهید. کلمات را به صورت یک جدول در اکسل وارد کنید و میزان جستجوی ماهانه هرکدام را جلوی آن بنویسید.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

پس از اینکه میزان جستجوی ماهانه را برای همه کلمات پیشنهادیتان استخراج کردید، نوبت به این می‌رسد که با استفاده از کیورد پلنر، کلمات جدیدی را که کاربران هدفتان جستجو می‌کنند را کشف کنید.

این بار پس از کلیک روی گزینه تولز و سپس کلیک روی ابزار کیورد پلنر، گزینه سمت چپی یعنی “Find New Keywords” کلیک کنید.

در این قسمت یکی از کلمات پیشنهادی خود را وارد کنید تا کلمات مشابه زیادی با میزان جستجوی ماهانه‌شان به شما نمایش داده شود. در ادامه مثال فروشگاه اینترنتی عینک کلمه “خرید عینک” را وارد می‌کنیم، همانطور که می‌بینید کلمات مشابهی با میزان جستجوی ماهانه نمایش داده شده است.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

این کار را برای کلمات مختلفی که مد نظر دارید انجام دهید، این کار را تا جایی که کلمات پیشنهادی تکراری به شما نمایش داده می‌شوند ادامه دهید تا لیست کلماتتان تا جای ممکن جامع باشند.

بسیار عالی شما با این روش یک لیست از کلمات کلیدی که توسط کاربرانتان جستجو می‌شوند را تهیه کردید، در ادامه به روش دوم می‌پردازیم و از این روش برای کامل‌تر شدن لیست کلمات کلیدی استفاده می‌کنیم.

روش دوم: جستجویی ساده در گوگل

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی |همه ما بارها در گوگل کلماتی را جستجو کرده‌ایم، اگر دقت کرده‌ باشید گوگل به دو شکل عبارت مشابه را به شما پیشنهاد می‌دهد، که این عبارات همان عباراتی هستند که مشابه عبارت مورد جستجوی شما بوده و معمولا توسط کاربران جستجو می‌شوند.

در تصویر زیر کلمه “خرید عینک” را جستجو کرده‌ام و همانطور که می‌بینید گوگل کلمات و عبارات مشابهی را که به من پیشنهاد می‌دهد.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

بعد از انجام جستجو نیز، کلماتی را در انتهای صفحه اول به شما پیشنهاد می‌دهد که مرتبط با عبارت شما بوده و توسط کاربران هدفتان جستجو می‌شوند.

سعی کنید برای کلمات کلیدی که در ذهن دارید و حتی برخی کلمات پرتکرار از لیست قبل این کار را انجام دهید و عبارات پیشنهادی جدید گوگل را به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنید. انتظار می‌رود با استفاده از این دو روش به لیست تقریبا جامعی از کلمات کلیدی به همراه میزان جستجوی ماهانه آن‌ها برسید.

توجه داشته باشید که میزان جستجوی ماهانه را همانند خود گوگل صورت بازه بنویسید، مثلا ۱۰۰-۱۰۰۰ یعنی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بار جستجو در ماه برای این کلمه انجام می‌شود.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی

 قدم سوم، تخمین ترافیک ماهانه

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی |در قدم آخر لازم است که از روی لیست کلمات کلیدی به دست آمده، میزان جستجوی ماهانه تمام کلمات را جمع بزنید تا به صورت حدودی میزان ترافیک دریافتی ماهانه از گوگل را تخمین بزنید.

بهتر است میانگین بازه‌ها را در نظر بگیرید، مثلا اگر کلمه ای بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بار در ماه جستجو می‌شود، شما ۵۰۰ جستجو در ماه را برای این کلمه در نظر بگیرید و به این شکل میزان ترافیک دریافتی ماهانه را حساب کنید.

فرض کنید که با جمع کلمات کلیدی به این نتیجه رسیدید که ماهانه حدود ۱۰هزار جستجوی مرتبط با فروشگاه شما انجام می‌شود، جستجوهایی که می‌توانند منجر به خرید شوند و ارزش تجاری بالایی دارند، مراقب باشید که کلمات خارج از حوزه کاری خود و یا کلماتی که ارزش تجاری ندارند را وارد این لیست نکنید تا آمارتان خراب نشود.

محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
محاسبه درآمد فروشگاه اینترنتی
نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا