آموزش بازاریابی دیجیتال

کلیات بازاریابی اینترنتی |‌ ۱۵ اصل کلی

کلیات بازاریابی اینترنتی چیست؟

‌کلیات بازاریابی اینترنتی |تبلیغات یک مارک ، محصول یا خدمات از طریق اینترنت ، بازاریابی اینترنتی ، بازاریابی آنلاین یا دیجیتال نامیده می شود. دامنه این نوع بازاریابی بسیار گسترده است ، از بازاریابی ایمیل تا مدیریت ارتباط با مشتری الکترونیکی و هر نوع فعالیت دیگری که از طریق رسانه های بی سیم انجام می شود.
بازاریابی اینترنتی از جنبه های حرفه ای و خلاق دنیای وب مانند تبلیغات ، طراحی ، توسعه و فروش برای ایجاد تبلیغات و قرار دادن آن در مراحل مختلف چرخه خرید مشتری استفاده می کند.

کلیات بازاریابی اینترنتی
کلیات بازاریابی اینترنتی

به انواع مختلف بازاریابی اینترنتی :

بازاریابی وابسته
در این نوع بازاریابی ، شرکت برای هر نوع خریدی که از طریق این سایت ها انجام می دهد ، برای محصولات برند خود به یک فروشنده آنلاین یا سایت فروشگاه یا وبلاگ پرداخت می کند.

نمایش تبلیغات
تبلیغات بنری که با هدف افزایش ترافیک برای محتوای خاص در سایت ها و وبلاگ های دیگر نمایش داده می شود. این نوع تبلیغات همچنین می تواند مارک شما را مشهور کند.

بازاریابی ایمیلی
از نام مشخصه آن این نوع بازاریابی از طریق ایمیل به مشتریان شما می رسد.

بازاریابی داخلی
این نوع بازاریابی برای جلب توجه و تبدیل شدن به مشتریان وفادار به برند ، محتوای رایگان را با بازار هدف به اشتراک می گذارد. این کار با تنظیم وبلاگ تجاری قابل انجام است.

در ادامه به بیان کلیات بازاریابی اینترنتی می پردازیم.

کلیات بازاریابی اینترنتی
کلیات بازاریابی اینترنتی

اصول بازاریابی اینترنتی

در ادامه می‌خواهیم در مورد ۱۵ اصل از اصول بازاریابی اینترنتی با شما صحبت کنیم. بدیهی است که این اصول، تمامی اصول بازاریابی اینترنتی نیستند. ما سعی کرده ایم که مهم ترین اصول بازاریابی اینترنتی را با شما در میان بگذاریم.

اصل ۱) کیفیت محتوا

روزانه میلیون ها مقاله جدید نوشته می‌شود. ویدئوها و تصاویر جدید منتشر می‌شوند. ما در دنیایی از محتوا زندگی می‌کنیم. اما تمامی این محتواها با کیفیت نیستند.

در دسترس بودن اینترنت برای همه باعث شده است که هر فرد به تولید کننده محتوا تبدیل شود. بنابراین اگر شما به بازاریابی اینترنتی به عنوان صِرف تولید محتوا نگاه می‌کنید، در اشتباه هستید.کلیات بازاریابی اینترنتی حرفه ای، به دنبال تولید محتوای با کیفیت هستند.

این کیفیت محتواست که باعث برندسازی و اعتبار مجموعه شما می‌شود و نه خود محتوا. شما باید به مخاطبان خودتان محتوای با کیفیت ارائه کنید.

اصل ۲) سادگی یعنی اثربخشی

دومین اصل از اصول بازاریابی اینترنتی ، سادگی است. اگر می‌خواهید مردم پیام بازاریابی شما را درک کنند باید آن را ساده کنید.

بسیاری از بازاریابان اینترنتی ساعت ها زمان را برای خلق پیام های خلاق صرف می‌کنند. این پیام ها به خاطر پیچیدگی زیادشان اصلا در ذهن مخاطب باقی نمی مانند و عملا نتیجه ای برای برند ندارند.

پیام خود را ساده نگه دارید. امروزه مردم بسیار درگیر پیچیدگی های روزمره هستند. مطمئن باشید که آن‌ها پیچیدگی بیش تری نمی‌خواهند. خیلی ساده پیام تان را و هدف تان را بیان کنید.

اصل ۳) ارتباط با مشتری

شما باید مخاطب خود را بشناسید. شما باید ویژگی ها و سلائق او را بشناسید. شما باید به صورت خاص و متناسب با علائق او با او صحبت کنید.

این اصل یک اصل بسیار مهم است. قدرت شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ باعث شده است که بتوانید با افراد زیادی صحبت کنید. اما این موضوع نباید شما را گمراه کنید. این که این ابزار قدرت ارسال به طیف وسیعی را دارد نباید باعث شود که از آن برای ارسال به گروه عمده ای استفاده کنید.

کافی است پیام خود را عمومی کنید و بخواهید که مناسب همه باشد. مطمئن باشید که مخاطب و بازار خود را از دست خواهید داد.

اصل ۴) در دسترس باشید

خیلی از افرادی که وارد سایت شما می‌شوند به دنبال تماس با شما هستند. مطمئن باشید که اطلاعات تماس خود را به صورت شفاف در سایت تان درج کرده اید.

افراد از مسیرهای مختلفی وارد سایت شما می‌شوند. از هر مسیر بررسی کنید که اگر کسی اطلاعات بیش تری خواست چطور می‌تواند با شما تماس بگیرد؟ این اطلاعات باید همه جا قابل دسترس باشند.

کلیات بازاریابی اینترنتی
کلیات بازاریابی اینترنتی

اصل ۵) استفاده از ویدئو

ویدئو روز به روز مهم تر می‌شود. دسترسی مردم به اینترنت های سریع تر باعث می‌شود که زمان بیش تری را صرف تماشای ویدئو کنند. ویدئو بهترین رسانه برای انتقال پیام است.

زمانی که مخاطب شما بتواند شما را ببیند و صدای شما را بشوند، پیام شما را عمیق تر درک خواهد کرد. بنابراین یادآوری آن در آینده برایش ساده تر خواهد بود.

اصل ۶) استفاده از تمامی رسانه ها

شبکه های اجتماعی عالی هستند. آن‌ها در زندگی همه جای گرفته اند. اما این موضوع نباید باعث شود که شما بازاریابی اینترنتی خود را فقط متمرکز بر شبکه های اجتماعی کنید.

شبکه های اجتماعی یک رسانه هستند. رسانه ای برای انتقال پیام. بنابراین خوب است که رسانه های قدیمی را فراموش نکنید. تلویزیون، روزنامه، مجله و …

هر کسب و کاری با توجه به مخاطبان خود می‌تواند از طیف وسیعی از رسانه ها برای انتقال پیام خود استفاده کند. ممکن است آگهی در یک روزنامه برای شما بسیار اثربخش تر از حضور در شبکه های اجتماعی باشد. بنابراین بازاریابی اینترنتی خود را محدود به شبکه های اجتماعی نکنید.

مهم ترین نکته در انتخاب رسانه مناسب، آزمایش کردن است. شما باید رسانه های مختلف را با پیام های مختلف آزمایش کنید. به این صورت است که می‌توانید بهترین اثربخشی کمپین های بازاریابی خود و رسانه های مناسب خود را پیدا کنید.

اصل ۷) پایداری

پایداری شرط اساسی موفقیت یک کسب و کار است. رابطه‌ی شما با مشتری باید یک رابطه پایدار باشد. در یک رابطه شما نمی توانید هر روز یک رفتار دلخواه پیش بگیرید.

مخاطب و مشتری شما باید نوع ارتباط شما را درک کند. طی این ارتباط مشتری از برند شما انتظار کسب می‌کند و بنابراین طبق این موضوع، انتظار دارد که در برخوردهای آتی نیز سازگار باشید.

اصل ۸) تغییر

ذات تکنولوژی تغییر و تحول دائمی است. شما باید این موضوع را بپذیرید و برای آن برنامه ریزی کنید. باید حتما برنامه ای را برای تحقیق و توسعه بازاریابی اینترنتی خود داشته باشید.

بهترین سرمایه گذاری برای شما یادگیری است. همیشه ۱۰ درصد از زمان خود را صرف یادگیری موضوعات جدید کنید. مطمئن باشید که از نتیجه امر شگفت زده خواهید شد.

اصل ۹) احساسات مخاطبان را درگیر کنید

مردم بر اساس احساس شان خرید می‌کنند. آن ها محصول شما را نمی‌خرند. احساسی که پس از خرید آن کسب می‌کنند را می‌خرند. به خودتان نگاه کنید. دوست دارید پول تان را صرف چه چیزی کنید؟ شما بابت چیزی پول می‌دهید که احساس خوبی در شما ایجاد کند.

از تکرار همیشگی مزایا و ویژگی ها محصولات خود دست بردارید. به جای آن روی این موضوع کار کنید که چطور مردم با استفاده از محصول شما، حس بهتری را تجربه خواهند کرد.

اصل ۱۰) ارتباط های فعلی تان را حفظ کنید

خیلی از تلاش های بازاریابی اینترنتی صرف جذب مشتری جدید می‌شود. نمی گوییم که این کار اشتباه است و شما نباید به دنبال مشتری جدید باشید. اما جذب مشتری جدید فرآیندی سخت و هزینه بر است.

زمانی که شما یک نفر را قانع کردید که از شما خرید کند، مطمئن باشید که بار دوم راحت تر خرید خواهد کرد. نکته ای که مهم است این است که ارتباط خود با او را حفظ کنید. شما نباید اجازه دهید که از ذهن مخاطب فراموش شوید.

یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی برای حفظ ارتباط با مشتری، ایمیل مارکتینگ با بازاریابی ایمیلی است. با استفاده از ارسال ایمیل می‌توانید ارتباط خود با مخاطبان و مشتریان فعلی تان را حفظ کنید. پ

اصل ۱۱) شناسایی رقبا

مایکل پورتر از ورود رقبا به عنوان یک تهدید برای کسب و کارها یاد کرده است. با توجه به پیشرفت های امروز، ورود رقبا به صنایع مختلف بسیار ساده تر و آسان تر شده است.

نتیجه‌ی این موضوع شرایطی است که ما امروزه شاهد آن هستیم. برای هر محصول و خدمت طیف وسیعی از عرضه کنندگان وجود دارد. بنابراین شناسایی رقبا به شدت مهم تر و اساسی تر شده است.

با استفاه از ابزارهای بازاریابی اینترنتی شما می‌توانید رقبایتان را شناسایی و تحلیل کنید. می‌توانید بفهمید که چه رقبایی از شما جلوتر هستند و چه افرادی هنوز رقیب جدی ای برای شما به حساب نمی آیند.

بخشی از زمان تیم بازاریابی شما باید صرف مانیتور و نظارت رقبایتان شود.

اصل ۱۲) موبایل را همیشه در نظر بگیرید

امروزه حجم زیادی از فعالیت های آنلاین مخاطبان توسط موبایل انجام می‌شود. گوگل اولویت جستجوی خود را به جستجوهای موبایلی تغییر داد. بنابراین سایت شما باید برای موبایل بهینه شده باشد.

علاوه بر بحث واکنش گرا بودن، سرعت سایت شما باید روی موبایل مناسب باشد. با توجه به توان پردازشی کمتر و سرعت اینترنت پایین تر، بارگزاری وب سایت در موبایل بسیار کند تر از یک کامپیوتر شخصی خواهد بود.

اصل ۱۳) استراتژی محتوا

یکی از مهم ترین فعالیت های بازاریابی اینترنتی ، تولید محتواست. به عنوان اصل اول از اصول بازاریابی اینترنتی، کیفیت محتوا را بیان کردیم. در اصل ۱۳ می‌خواهیم در مورد استراتژی محتوا صحبت کنیم.

بسیاری از بازاریابان اینترنتی با آگاهی از اهمیت محتوا شروع به تولید محتوا می‌کنند. اما برای آن استراتژی مشخصی ندارند. استراتژی محتوا به شما می گوید که چه محتوایی تولید بکنید و چه محتوایی تولید نکنید.

خیلی از اوقات محتواهای تولید شده وابسته به خدمات مجموعه شما نیستند و بنابراین درآمدی برای شما ایجاد نخواهند کرد. داشتن استراتژی محتوا به شما کمک می‌کند که دقیقا مشخص کنید در هر فاز از بازاریابی اینترنتی خود، باید چه محتوایی تولید کنید.

اصل ۱۴) پیام شخصی شده و بازاریابی شخصی

اهمیت شخصی سازی روز به روز بیش تر می‌شود. بازاریابی شخصی سازی شده یعنی رساندن پیام مناسب به مخاطب مناسب در زمان مناسب

شما باید با کسب اطلاعات از ویزگی های مخاطبان خود، پیام هایی متناسب با سلائق آن‌ها برای آن ها ارسال کنید.

بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین روش ها برای ارسال پیام شخصی است.

اصل ۱۵) استفاده از داده

یکی از مهمترین تفاوت ها بین بازاریابی سنتی و بازاریابی اینترنتی داشتن داده است. در فضای آنلاین، شما می‌توانید از تمامی فعالیت های کاربران تان داده جمع آوری کنید.

این داده ها اطلاعات ارزشمندی را درباره مخاطبان شما در اختیارتان قرار می‌دهند. خیلی از ابزارها به صورت خودکار این داده ها را جمع آوری می‌کنند. پس چرا شما نباید برنامه ای برای تحلیل آن‌ها و استفاده از آن‌ها داشته باشید؟

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن content-marketing-success-formula.png است

جمع بندی

در این مقاله ۱۵ اصل از اصول بازاریابی اینترنتی را با یکدیگر دیده ایم.

اگر اصل دیگری درباره اصول بازاریابی اینترنتی در ذهن دارید، لطفا آن را  در بخش نظرات مستر وایز با ما در میان بگذارید.

 

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا