گوگل آنالیتیکس

گوگل سرچ کنسول در بهبود جستجوگر چه می کند؟

گوگل سرچ کنسول  چیست؟

اگر قبلاً از

گوگل سرچ کنسول استفاده نکرده اید و با آن آشنایی ندارید ، توصیه می کنیم قبل از هر کاری ، مقاله را بخوانید.

ابزارهای وب مستر Google را بخوانید. در این مقاله ، در مورد اصول اولیه گوگل سرچ کنسول صحبت خواهیم کرد.

به طور خلاصه ، گوگل سرچ کنسول ابزاری است که می توانید از آن برای پیگیری ترافیک جستجوی سایت خود در Google استفاده کنید. این ابزار فرصت های بسیاری را برای وب مسترها و صاحبان مشاغل آنلاین فراهم می کند.

با استفاده از موارد فوق ، به این نتیجه می رسیم که از هرکسی که صاحب سایتی باشد ، چه مبتدی باشد و چه یک مدیر وب سایت عمومی یا تخصصی ، برای کمک به آن شخص استفاده می شود.

گوگل سرچ کنسول برای صاحبان مشاغل و نمایندگان ، متخصصان سئو و خرده فروشان آنلاین ، وب مسترها و توسعه دهندگان وب کاربردهای زیادی دارد. اگر گوگل سرچ کنسول ندارید ، باید اصول را یاد بگیرید. اگر افراد اطلاعات کمی در مورد سئو و بهینه سازی وب سایت دارند ، می دانند که ثبت نام سایتی در گوگل بسیار مهم است.

گوگل سرچ کنسول
گوگل سرچ کنسول

آموزش گوگل سرچ کنسول: بخش ترافیک جستجو

بخش ترافیک جستجو در کنسول گوگل ، اطلاعاتی بسیار ارزشمند را درباره وضعیت سایت شما در نتایج جستجوی گوگل ارائه می دهد.

  1. اعم از این که سایت شما چه زمانی در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شود.
  2. اگر در نتایج جسنجو نمایش داده شد، رتبه آن چندم است؟
  3. به ازای چه کلماتی در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شوید؟
  4. چه سایت هایی به سایت شما لینک داده اند؟
  5. وضعیت لینک های داخلی سایت تان چگونه است؟
  6. و ….

آموزش گوگل سرچ کنسول: بخش تجزیه و تحلیل جستجو

این بخش به شما می‌گوید که سایت شما چه زمانی در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود. همچنین به شما می‌گوید که مردم از چه جستجوهایی در گوگل استفاده کرده اند.

علاوه بر آن جایگاه متوسط شما را به ازای هر جستجو نیز نمایش داده می‌شود. گوگل به ازای یک جستجوی کاملا ثابت، ممکن است که سایت شما را در دفعات مختلف در جایگاه های متفاوتی نمایش دهد. این طور نیست که مثلا اگر در عبارت بازاریابی اینترنتی سایت شما رتبه ۳ گوگل باشد، به ازای همه افراد این رتبه ثابت بماند.

با استفاده از گزارش جایگاه می‌توانید بفهمید که در چه عبارت هایی ضعیف هستید و در چه عبارت هایی قوی هستند. اگر عبارت هایی که در آن ها ضعیف هستید، حجم جستجوی بالایی دارند، باید روی آن‌ها تمرکز کنید. باید تلاش کنید که جایگاه سایت تان را در آن کلیدواژه ها بهبود دهید تا بتوانید ترافیک ورودی سایت تان را افزایش دهید.

آموزشگوگل سرچ کنسول : بخش لینک های داده شده به سایت شما

یکی از مهم ترین عوامل در بحث سئو سایت، بک لینک ها هستند. بک لینک ها، لینک هایی هستند که از سایت های دیگر به سایت شما داده می‌شوند. این لینک ها نمایش دهنده مرجع بودن و معتبر بودن سایت شما هستند.

در بخش لینک های داده شده به سایت در منوی دوم ترافیک جستجوی گوگل، می‌توانید این لینک ها را مشاهده کنید. بخش لینک های داده شده به سایت شما، به ۳ زیر مجموعه تقسیم بندی می‌شود.

گوگل کنسول سرچ
گوگل کنسول سرچ

این ۳ بخش عبارت اند از:

  1. چه سایت هایی بیش ترین لینک را به سایت شما داده اند
  2. چه صفحاتی بیش ترین لینک را دارند
  3. چه کلماتی بیش ترین لینک را دارند

با استفاده از این بخش می‌توان متوجه شد که چه بخش هایی از سایت شما جذاب تر و قابل توجه ترند.

آموزش گوگل سرچ کنسول: بخش اقدامات دستی

بهترین حالت برای این بخش این است که خالی باشد. خالی بودن این بخش یعنی که نیاز نیست شما کاری را به صورت دستی روی سایت تان انجام دهید.

گوگل از این بخش برای اطلاع رسانی فعالیت های اسپم به وب مستران استفاده می‌کند. یعنی اگر گوگل فکر کند که بخشی از فعالیت سایت شما مربوط به اسپم است، گزارش آن را در این بخش به شما می‌دهد.

گوگل کنسول سرچ
گوگل کنسول سرچ

مجموعه فعالیت های اسپمی که ممکن است یک سایت انجام دهد، عبارتند از:

۱) لینک های غیر طبیعی

اگر از سایت شما تعداد زیادی لینک به سایت های دیگر که نامربتط با حوزه فعالیت شما هستند، لینک داده شده باشد یعنی احتمالا شما دارید لینک می فروشید. یکی از فعالیت هایی که گوگل با آن مقابله می‌کند، فروش لینک به سایت های دیگر برای کسب رتبه بهتر سئو است.

بنابراین اگر گوگل فکر کند که سایت شما در حال فروش لینک است، پیغام آن را در این بخش خواهید دید.

۲) هک شدن سایت تان

اگر گوگل فکر کند که سایت شما توسط یک نفر از خارج هک شده است، پیغام خطایی در بخش فعالیت های دستی مشاهده خواهید کرد. این پیغام می‌خواهد به شما کمک کند تا مشکل امنیتی سایت تان را برطرف کنید.

اگر این مشکل باقی بماند و شما برای رفع آن اقدامی نکنید، گوگل رتبه سایت شما را کاهش می‌دهد.

۳) لینک های ریدایرکت به سایت های دیگر

احتمالا سایت هایی را دیده اید که به محض ورود به آن‌ها، یک پنجره جدید با یک آدرس جدید در مرورگر شما باز می‌شود. معمولا این سایت ها از بازاریابی پورسانتی برای کسب درآمد استفاده می‌کنند. به ازای هر بازدید که سایت دوم کسب کند، سایت اول درآمد کسب می‌کند. بنابراین زمانی که شما وارد این سایت می‌شوید، این سایت یک پنجره دیگر باز می‌کند که آدرس سایت دوم است. به این صورت از بازدید ناخواسته‌ی شما از سایت دوم کسب درآمد می‌کند.

این کار نیز مغایر سیاست های گوگل است و اگر گوگل بفهمد که شما در حال این کار هستید، اخطار آن را در این بخش خواهید دید.

۴) محتواهای تکراری یا خیلی کوتاه

اگر در سایت شما تعداد زیادی محتوای تکراری وجود داشته باشد، باز هم مشمول جریمه گوگل خواهد بود. محتوای تکراری یعنی شما یک متن را در چندین صفحه کپی کرده باشید تا به این روش، تعداد صفحات سایت تان افزایش یابد.

۵) متن های نامریی

در گذشته یکی از تکنیک های کلاه سیاه سئو، تکرار کردن یک کلمه با رنگ سفید در پس زمینه سفید سایت بود. هدف این بود که تعداد تکرار‌ آن کلمه در صفحه زیاد شود و در نتیجه شانس رتبه اول شدن در گوگل افزایش یابد.

این تکنیک دیگر کاربردی ندارد. گوگل امروزه باهوش تر شده است و این موضوع را به صورت کامل درک می‌کند. اگر همچنان از این تکنیک برای کسب رتبه خوب استفاده می‌کنید، احتمالا پیغام خطایی در این بخش خواهید دید.

گوگل سرچ کنسول: بخش هدف گذاری بین المللی

اگر سایت شما یک سایت بین المللی باشد، احتمالا از چندین زبان پشتیبانی خواهد کرد. برای سئو مناسب این سایت نیاز است که شما از hreflang استفاده کنید. در صورتی که این کار را انجام داده باشید، کنسول گوگل درستی یا نادرستی پیاده سازی، را در این بخش به شما خواهد گفت.

علاوه بر آن در این بخش شما می‌توانید اگر یک کشور خاص را هدف گرفته اید، در مورد آن به گوگل بگویید. در این صورت گوگل اهمیت بیش تری برای محموعه شما در آن کشور خاص خواهد داد.

گوگل سرچ کنسول : بخش قابلیت استفاده در تلفن همراه

جستجوهای موبایلی در گوگل روز به روز در حال افزایش است. مردم بیش تر از تلفن های همراه خود برای جستجو در گوگل استفاده می‌کنند. گوگل هر روز تاکید بیش تری بر ترافیک موبایلی و جستجوی موبایلی می‌کند.

در این بخش شما می‌توانید مشکلات استفاده از سایت تان را در تلفن های همراه بررسی کنید. اکثر موارد با دانستن اندکی css قابل حل شدن هستند.

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا