آموزش وردپرس

یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس

یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس

چرا باید پایگاه داده وردپرس خود را بهینه کنید؟
وردپرس از MySQL برای تولید جداول و پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند. با گذشت زمان تعداد زیادی جدول و پایگاه داده در پایگاه داده جمع می شوند. برای اینکه وب سایت شما کارایی و سرعت خود را از دست ندهد ، باید تمامی این موارد غیر ضروری را در فرآیندی به نام “بهینه سازی پایگاه داده” از بین ببرید.

علاوه بر این ، ویژگی های داخلی وردپرس از قبیل پیش نویس های Post Revision و Automated Save ، و همچنین نظرات اسپم ، سطل زباله ، داده های غیر متا غیرقابل استفاده و بسیاری دیگر باعث اضافه وزن به دیتابیس می شوند و باعث افزایش سایز دیتابیس می شوند. این کار به نسخه پشتیبان وردپرس نیاز دارد تا فضای دیسک بیشتری و زمان بیشتری برای بازیابی داشته باشد.

افزونه هایی برای مدیریت رونوشت ها در وردپرس وجود دارد که به شما امکان می دهد تعداد نسخه های ارسال را محدود کنید. اما اگر یک وب سایت شلوغ ندارید ، می توانید به جای محدود کردن نسخه های پست ، ماهانه یکبار پایگاه داده وب سایت خود را تمیز کنید. پاک کردن دیتابیس و حذف داده های بی فایده اندازه بانک اطلاعاتی شما را کاهش می دهد و باعث می شود نسخه پشتیبان تهیه سریع تر ، بازیابی آسان تر و عملکرد دیتابیس بهبود یابد.

خیلی از افرادی که از وردپرس استفاده می‌کنند با مشکل سرعت وردپرس مواجه شده‌اند و از این بابت گله‌مند هستند.

در بازار طراحی سایت هم این مشکل به گونه‌ای شدید خود را نشان می‌دهد. زمانی که می‌خواهید برای شرکتی کار طراحی سایت را انجام دهید، از شما می‌پرسند که آیا سایت را بر بستر وردپرس پیاده‌سازی می‌کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد قطعاً به مشکل سرعت وردپرس اشاره خواهند کرد و خواهند گفت که نمی‌خواهیم سایت ما کند باشد.

در این مقاله افزونه افزایش سرعت سایت وردپرسی به نام wp-optimize را معرفی می‌کنیم. با استفاده از این افزونه می توانید سرعت سایت وردپرس را افزایش دهید.

اما آیا واقعاً مشکل سرعت وردپرس یک مشکل لاینحل و بدون راه حل است؟

یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس
یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس

در ابتدا باید به شما بگوییم که وردپرس به تنهایی مشکل سرعت ندارد. این سیستم مدیریت محتوا سال‌های زیادی است که در حال توسعه و گسترش بوده است و تمامی اصول مهندسی نرم‌افزار و برنامه‌نویسی روی آن رعایت شده‌اند. از جمله مسائل سرعت و مشکل سرعت وردپرس نیز تا حد زیادی حل شده‌اند.

شاید بتوان گفت که مشکل سرعت وردپرس به خاطر خود وردپرس نیست. افزونه‌ها و قالب‌های زیادی که برای تکمیل امکانات سایت روی وردپرس نصب می‌شوند، باعث کندی سرعت سایت شده و زمان بارگزاری سایت را بسیار افزایش می‌دهند

بین سرعت سایت و میزان سودآوری کسب و کار شما و یا شرکتی که قرار است طراحی وب سایتش را به شما بسپارد، رابطه‌ی نزدیکی وجود دارد.
به صورت ساده می‌توان گفت که سرعت پایین‌تر سایت وردپرس برابر است با فروش کمتر.

هر چقدر سرعت سایت شما کمتر باشد و زمان لودشدن آن بیش‌تر باشد، مشتری بالقوه تمایل کمتری به ماندن در سایت و خرید از آن خواهد داشت. کاربر شما به زودی خسته شده و حوصله‌اش سر می‌رود و حتی ممکن است که شرکت دارای سایت، به عنوان یک شرکت بی کیفیت در ذهن مشتری شکل داده شود که این مساله باعث کاهش میزان خرید، کاهش درآمد و در نتیجه کاهش سود کسب و کار می‌شود.

بهترین راه حل مشکل سرعت وردپرس چیست؟

راه اصولی و اساسی‌ای که بتوانید مشکل سرعت وردپرس را حل کنید این است که یک برنامه نویس ماهر را پیدا کرده و از او بخواهید که بخش‌ها و کدهای سایت شما را بررسی کند و مشکلات مربوط به سرعت سایت وردپرس را برای شما حل کند.

وب سایت‌هایی هستند که این خدمت را به صورت خدمت تخصصی خود ارائه می‌کنند و شما از آن‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید. برای مثال سایت زیر در این حوزه فعالیت می‌کند.

https://wpaid.ir

اگر به برنامه نویس دسترسی ندارید و یا نمی‌خواهید از خدمات سایت بالا استفاده کنید، ما یک آموزش جامع را برای این موضوع تهیه کرده‌ایم که می‌توانید آن را در لینک زیر ببیند.

یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس
یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس

در بخش اول مفهوم و تئوری را معرفی کرده و به شما نشان می‌دهیم که موضوع مطرح شده چگونه روی سرعت سایت وردپرس تأثیر می‌گذارد. در بخش دوم آموزش، روی سایت خودمان فرآیند را پیاده‌سازی می‌کنیم و قدم به قدم مراحل را اجرا می‌کنیم و در بخش سوم به شما آموزش می‌دهیم که چطور از صحت کار انجام شده در بخش قبل مطمئن شوید و چطور می‌توانید بفهمید که آیا کار مرحله‌ی قبل را به درستی انجام داده‌اید و یا خیر.

اگر زمان لازم برای یادگیری را ندارید و از طرفی نمی‌خواهید از خدمات یک تیم متخصص استفاده کنید، می‌توانید ادامه‌ی مقاله را بخوانید.

در ادامه‌ی مقاله به معرفی افزونه افزایش سرعت سایت وردپرسی wp-optimize اشاره کرده ایم.

استفاده از افزونه WP-Optimize برای کش کردن کوئری های پایگاه داده سایت و افزایش سرعت سایت وردپرسی

پایگاه داده چیست؟

اگر خودتان وردپرس را نصب کرده باشید حتماً آگاه هستید که در زمان نصب نیاز است که یک پایگاه داده ایجاد کنید تا وردپرس اطلاعات مربوط به سایت را در آن ذخیره کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت پایگاه داده جایی است که وب سایت وردپرسی تمامی اطلاعات مربوط به خود را در آن ذخیره می‌کند تا در زمان درخواست کاربران اطلاعات را به آن‌ها نشان دهد.

پایگاه داده تمامی اطلاعات مربوط به صفحات سایت شما را در خود ذخیره می‌کند. تمامی محتواهای پویای سایت شما و بخشی از محتواهای ثابت و استاتیک سایت شما در پایگاه داده ذخیره می‌شوند.

پایگاه های داده راه اساسی برای ذخیره سازی اطلاعات وب سایت ها و سایت های وردپرسی هستند که اگر شما آن‌ها را به درستی مدیریت نکنید، حجم آن‌ها بیش‌از حد زیاد می‌شود و با زیاد شدن حجم آن‌ها به شدت سنگین می‌شوند و سرعت سایت را کاهش می‌دهند.

شما می‌توانید وظایف مربوط به مدیریت پایگاه داده و سبک سازی آن را خودتان انجام دهید. برای مثال بخشی که نسخه های مختلف پست های وردپرس را ذخیره می‌کند را غیر فعال کنید. اطلاعات مربوط به پست های پاک شده موجود در زباله دان وردپرس را خالی کنید. کامنت ها و نظرات اسپمی که روی سایت شما منتشر می‌شود را حذف کنید و ….

انجام تمامی این کارها بسیار زمان بر و پیچیده بوده و بنابراین در اینجا افزونه ای را روی وردپرس به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از آن به صورت خودکار کلیه‌ی این فعالیت‌های را انجام دهید.

افزونه WP-Optimize برای بهینه سازی پایگاه داده وردپرس و حل مشکل سرعت وردپرس:

این افزونه یک ابزار بسیار مناسب برای پاکسازی پایگاه داده‌ی سایت وردپرس شما و افزایش سرعت سایت شما می‌باشد.

اگر می‌خواهید تا زمانی که این مقاله را می‌خوانید افزونه به آدرس ایمیل شما ارسال شود، آدرس ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید. این فرم به صورت خودکار افزونه را به آدرس ایمیل شما ارسال می‌کند.

مراحل نصب و فعال‌سازی:

نصب این افزونه مانند سایر افزونه های وردپرس بسیار ساده می‌باشد. کافی است به بخش ادمین سایت خود وارد شوید و در بخش افزونه ها فایلی را که به ایمیل شما ارسال شده است را بارگزاری کنید (مشابه شکل زیر):

افزونه wp-optimize چه کارهایی را انجام می‌دهد؟

خالی کردن فضای پایگاه داده‌ی شما:

اگر دقت کرده باشید زمانی که در حال ویرایش یک پست در وردپرس هستید، نسخه‌های متعددی تحت عنوان revision از پست شما ایجاد می‌شوند. هر زمان که شما نوشته‌ی خود را در وردپرس ذخیره می‌کنید، یک نسخه‌ از آن در پایگاه داده ذخیره می‌شود تا در صورت بروز خرابی بتوانید از نسخه‌ی ذخیره‌شده (بک آپ گرفته شده) استفاده کنید.

این امر باعث می‌شود که یک پست و یک صفحه به جای یک بار چندین بار در پایگاه داده نوشته شوند که باعث افزایش حجم پایگاه داده شما می‌شود.

از طرفی شما نیازی به نسخه های خیلی پیشین پست های خود ندارید. اگر بخواهید از این ویژگی وردپرس استفاده کنید و همیشه پشتیبان یا بک‌آپ ای را از پست ها و صفحات خود داشته باشید، شاید یک نسخه و یا دو نسخه کفایت می‌کند. شما نیازی به تمامی نسخه های پیشین نوشته‌های سایت وردپرس خود نیازی ندارید.

این افزونه با حذف نسخه های خیلی پیشین، باعث می‌شود که فضای پایگاه داده شما آزاد شود و با کاهش حجم فضای پایگاه داده موجب افزایش سرعت سایت وردپرسی می‌شود.

همچنین این افزونه کامنت های اسپم (هرزنامه) و کامنت هایی که شما رد کرده‌اید را از پایگاه داده حذف می‌کند تا با کاهش حجم پایگاه داده موجب افزایش سرعت سایت وردپرسی شما شود.

گزارش گیری و کمک به شما در مشاهده وضعیت سایت وردپرسی تان:

این افزونه گزارش های دقیقی را در مورد اینکه هر یک از جداول پایگاه داده چه فضایی را مصرف کرده‌اند به شما می‌دهد که باعث می‌شود که نسبت به بخش‌های مختلف سایت وردپرسی خود و میزان اطلاعات مصرف شده توسط هر جدول و هر بخش دید مناسبی پیدا کنید.

نمایی از این گزارش ها در شکل زیر نمایش داده شده است.

پاک سازی های دوره ای پایگاه داده وردپرس برای افزایش سرعت وردپرس:

این افزونه مجهز به یک پاک ساز دوره‌ای خودکار نیز می‌باشد که با استفاده از آن می‌توانید به صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی منظم، پاک سازی های مربوط به سایت خود را به صورت خودکار انجام دهید.

چطور افزونه WP-Optimize باعث افزایش سرعت سایت وردپرسی می‌شود؟

زمانی که شما به طور پیوسته در حال اضافه کردن، ویرایش و حذف مطالب سایت خود هستید، به مرور زمان پایگاه داده سایت شما غیر بهینه می‌شود. به این معنا که اطلاعاتی که در آن ذخیره و نوشته شده‌اند دیگر به سهولت و با سرعت بالا قادر به دستیابی نیستند.

مثال ساده‌ای از این موضوع را می‌توانید در اتاق خودتان ببیند. زمانی که یک بار اتاق را به صورت کامل مرتب می‌کنید خیلی ساده می‌توانید جای هر چیزی را در زمان کوتاهی پیدا کنید. همه چیز در جلوی دید شما هستند و سرعت دسترسی شما به آن‌ها بسیار بالاست.

با‌گذشت زمان و استفاده‌ی شما از اتاق، وسائل مرتب جابجا می‌شوند و در جاهای جدیدی قرار می‌گیرند. پس از مدت زمانی، وسایل موجود در اتاق این‌قدر جابجا شده‌اند که دیگر نمی‌توان به سرعت و ساده آن‌ها را پیدا کرد. دقیقاً مشابه این مثال در پایگاه داده سایت وردپرسی نیز اتفاق می‌افتد.

این افزونه با پاک سازی های زمان بندی شده‌ی خودکار، پایگاه داده سایت وردپرس را همیشه مرتب نگه می‌دارد تا در صورت درخواست دیدن پست یا صفحه‌ای از سایت، پایگاه داده خیلی سریع بتواند اطلاعات را پیدا کرده و به کاربر نمایش دهد.

از طرف دیگر همان‌طور که ذکر شد هر زمان که شما پست یا صفحه‌ای را در سایت ویرایش می‌کنید، وردپرس نسخه پیشین آن را ذخیره می‌کند. بنابراین اگر شما یک صفحه را ۶ بار ویرایش کنید، ۵ نسخه‌ی کپی از آن در پایگاه داده ذخیره شده‌اند که به ندرت ممکن است نیازی به استفاده از آن‌ها پیش آید.

آیا افزونه WP-Optimize باعث وقوع خرابی در سایت می‌شود؟

با توجه به کارهای زیادی که این افزونه انجام می‌دهد شاید اولین سؤال شما این باشد که آیا این افزونه باعث خرابی در سایت من می‌شود؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که این افزونه عملیاتی که روی پایگاه داده انجام می‌دهد از نوع پاک سازی و حذف اطلاعات زائد است و تغییری را روی اطلاعات اصلی سایت وردپرس شما اعمال نمی‌کند.

البته مستقل از این که این افزونه را نصب می‌کنید یا خیر، حتماً به صورت دوره ای و مرتب از کلیه اطلاعات سایت خود بک‌آپ بگیرید تا در صورت بروز هر گونه خرابی بتوانید سایت خود را بازگردانی کنید.

استفاده از افزونه WP-Optimize چه میزان باعث افزایش سرعت سایت وردپرسی من می‌شود؟

یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس
یادگیری افزونه wp-optimize برای افزایش سرعت سایت وردپرس

پاسخ به این سؤال مقداری سخت است چرا که این سؤال یک سؤال کلی است. میزان افزایش سرعت وردپرس با استفاده از این افزونه بسیار وابسته به اطلاعات موجود در سایت شماست. این که چه میزان اطلاعاتی در سایت تان دارید، تعداد کاربرانتان چقدر است. با چه نرخی محتوای سایت خود را به روز رسانی می‌کنید.

جمع‌بندی برای حل مشکل سرعت وردپرس:

امیدواریم با نصب و فعال سازی این افزونه بتوانید سرعت سایت وردپرس خود را افزایش دهید و تجربه‌ی خیلی بهتر و سریع‌تری را برای مخاطبان‌تان فراهم کنید.

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا