بازاریابی ایمیلی

کنترل کیفیت لیست ایمیل و دلیل اهمیت آن

کیفیت لیست ایمیل 

کنترل کیفیت ، که به اختصار به عنوان QC نیز شناخته می شود ، برای اکثر مردم یک مفهوم آشنا به نظر می رسد. اما آیا تاکنون فکر کرده اید که کنترل کیفیت دقیقاً ، چگونگی انجام آن و مزایای آن چیست؟ آیا تاکنون کنترل کیفیت یا QC را به عنوان یک مهندس مواد در نظر گرفته اید؟ یا آیا شما فردی مناسب برای کار QC هستید؟ پس از خواندن مقالات زیر ، مطمئناً در تمام این زمینه ها دید بهتری خواهید یافت.

کنترل کیفیت چیست؟
بیایید فرایند کنترل کیفیت را با یک قیاس ساده تعریف کنیم: کنترل کیفیت یا QC را می توان کارآگاهی دانست که نه تنها به دنبال نقص در محصولات و خدمات یک کارخانه است بلکه به دنبال منبع و علت این نقص ها نیز می باشد. ردیاب کنترل کیفیت همچنین باید روش ها و اقدامات لازم را برای جلوگیری از این نقص ارائه دهد. در حقیقت ، او به دنبال کیفیت مناسب است. 

در مقاله‌ی « ۴ راه برای ساخت لیست ایمیل و گسترش آن» به معرفی تکنیک ها و روش‌هایی پرداختیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید برای سایت خود یک لیست ایمیل بسازید و بازدیدکنندگان سایت تان را تشویق کنید تا آدرس ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهند.

این ایمیل ها می‌توانند برای فعالیت‌های بعدی و ایمیل مارکتینگ مورد استفاده قرار بگیرند. اگر با بازاریابی ایمیلی و ایمیل مارکتینگ آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «ایمیل مارکتینگ چی هست و چی نیست» رو بخونید. همچنین می‌توانید آموزش ما تحت عنوان «آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت | استاد بازاریابی ایمیلی شوید» را ببینید.

کنترل کیفیت لیست ایمیل و دلیل اهمیت آن
کنترل کیفیت لیست ایمیل و دلیل اهمیت آن

کیفیت لیست ایمیل چیست؟

خیلی وقت‌ها و خیلی جاها شنیدید که کیفیت مهم‌تر از کمیت است. این موضوع در ایمیل مارکتینگ و لیست ایمیل هم وجود دارد.

کیفیت لیست ایمیل یعنی درصد افرادی که ایمیل های ارسالی شما را باز می‌کنند و آن‌ها را می‌خوانند. ما دوست داریم که این افراد روی لینک های موجود در ایمیل کلیک کنند و از سایت ما بازدید کنند.

بیش تر از آن دوست داریم که پس از بازدید از سایت محصول یا خدمتی را بخرند تا منجر به کسب درآمد و سودآوری برای کسب و کار ما شوند.

کیفیت لیست ایمیل خیلی وابسته است به اینکه شما به چه طریقی لیست ایمیل خود را جمع آوری کرده‌اید که در مورد این موضوع به صورت مفصل در مقاله «ایمیل مارکتینگ چی هست و چی نیست» صحبت کرده ایم.

یک مثال در مورد کیفیت لیست ایمیل

برای اینکه مفهوم کیفیت برای شما جا بیفتد، این دو مثال را در نظر بگیرید:

  1. سایت الف ۱۰ هزار نفر عضو لیست ایمیل دارد که ۱۰ درصد آن ها ایمیل‌های ارسالی را باز می‌کنند و حدود ۱ درصد روی لینک های ایمیل‌ها کلیک می‌کنند.
  2. سایت ب ۵۰ هزار نفر عضو لیست ایمیل دارد که ۰.۵ درصد آن‌ها ایمیل های ارسالی را باز می‌کنند. نرخ کلیک کردن روی لینک ها بسیار ناچیز است و صفر در نظر گرفته می‌شود.

در سایت الف، به ازای هر ایمیل به طور متوسط ۱۰۰۰ نفر آن را باز می‌کنند و ۱۰۰ نفر روی لینک های درون ایمیل کلیک می‌کنند.

در سایت ب با وجود داشتن اعضای ۵ برابری، پس از ارسال هر ایمیل تنها ۲۵۰ نفر ایمیل‌ها را باز می‌کنند و شاید ۵ الی ۱۰ نفر روی لینک ها کلیک کنند.

این موضوع نشان دهنده‌ی کیفیت لیست ایمیل است. سایت الف قطعاً دارای کیفیت لیست ایمیل بهتری است.

کنترل کیفیت لیست ایمیل و دلیل اهمیت آن
کنترل کیفیت لیست ایمیل و دلیل اهمیت آن

اما توجه کنید که

نکته‌ی اساسی این است که حتی اگر شما لیست ایمیل خود را به صورت مناسب و اصولی جمع آوری کرده باشید، باز هم نیاز به مدیریت و بهینه سازی آن دارید وگرنه پس از گذشت زمان، کیفیت این لیست ایمیل کاهش می‌یابد.

در ادامه ۳ روش را برای افزایش کیفیت لیست ایمیل به شما معرفی می کنیم.

۱. ارزشیابی لیست و پاکسازی آن

اگر به لیست ایمیل خود مدت زمان زیادی است که ایمیل ارسال نکرده‌اید، بهتر است که آن را حذف کنید.

این موضوع نکته‌ی بسیار مهمی است. چرا که اگر بعد از مثلاً ۱ سال برای این افراد ایمیل ارسال می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که این افراد ایمیل های خود را تغییر داده باشند و یا آن آدرس ایمیل‌ها کلاً از بین رفته باشد.

زمانی که شما به تعداد زیادی آدرس ایمیل که وجود ندارند، ایمیل ارسال می‌کنید این احتمال وجود دارد که به عنوان تولید کننده اسپم یا هرزنامه شناخته شوید. ما همواره در بحث آموزش ایمیل مارکتینگ گفته ایم که ایمیل مارکتینگ ارسال اسپم نیست!

ارسال ایمیل به عنوان یک تولید کننده هرزنامه باعث می‌‌شود که اعتبار سایت شما کاهش پیدا کند و در نتیجه این احتمال وجود خواهد داشت که ایمیل های آینده‌ی شما نیز به عنوان اسپم شناخته شود.

اگر شما به صورت اصولی و حرفه‌ای با بازاریابی ایمیلی کار کرده باشید، لیست ها و گروه های مختلفی دارید که با توجه به نیازها و خصوصیات افراد، آن‌ها را به گروه‌هایی تقسیم بندی کرده‌اید (تقسیم بندی و دسته بندی مشتریان).

در این حالت ممکن است فقط یکی از گروه های خاص نادیده گرفته شده باشند و بنابراین نیازی نیست که کل لیست ایمیل خود را بازنگری کنید و تنها کافی است که آن دسته و آن گروه خاص از مشتریان را بازنگری کنید.

۲. اجازه خروج به کاربران در هر زمانی که مایل باشند

بعضی از سایت های داخلی و بعضی از ارسال کنندگان ایمیل تلاش می‌کنند تا بخش «لغو عضویت» را مخفی کنند.

از آن‌جایی که بسیاری از سرویس های ایمیل مارکتینگ شما را مجبور می‌کنند که در کلیه ایمیل‌های ارسالی بخشی را برای لغو عضویت قرار دهید، این افراد تلاش می‌کنند که با مخفی کردن بخش «لغو عضویت» جلوی خروج افراد از لیست ایمیل خود را بگیرند.

اگر فردی واقعاً دیگر به محتوای ایمیل‌های شما علاقه‌ای ندارد، اجازه دهید که به سادگی و سرعت از لیست ایمیل شما خارج شود.

با اجبار به نگهداشتن این فرد در لیست ایمیل باعث می‌شود که نرخ باز شدن ایمیل هایتان و خوانده شدن آن‌ها کاهش یابد. اگر فردی دیگر مایل به دریافت ایمیل از جانب شما نیست، خیلی ساده به او اجازه دهید که عضویت خود را لغو کند.

کنترل کیفیت لیست ایمیل و دلیل اهمیت آن
کنترل کیفیت لیست ایمیل و دلیل اهمیت آن

۳. مدیریت افراد غیر فعال در لیست ایمیل

افراد غیر فعال در لیست ایمیل، آن دسته از افرادی هستند که ایمیل‌های شما را باز نمی‌کنند. روی لینک های آن‌ها کلیک نمی‌کنند و ….

در مورد این دسته از افراد نظرات مختلفی وجود دارند. بعضی‌ها می‌گویند که خود شما باید این افراد را از لیست ایمیل خود حذف کنید، برخی دیگر نیز می‌گویند که آن‌ها را در لیست ایمیل خود نگه دارید شاید که بعداً ایمیل های بعدی شما را باز کنند و آن‌ها را بخوانند.

شاید از یک دید اقتصادی نگه داشتن این افراد در لیست شما مناسب نباشد. از یک طرف آن‌ها لیست ایمیل شما را گسترش می‌دهند بدون این که درآمدی برای کسب و کار شما داشته باشند. بنابراین شاید بهتر باشد که به حذف کردن این افراد فکر کنید.

در نهایت می‌توانید بر اساس شرایط خود، تصمیم به حذف و یا نگهداشتن آن‌ها کنید.

 

 

 

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا