آموزش سئو

SEO چیست و چه کاربردی دارد؟

SEO چیست

از اصطلاح بهینه سازی موتور جستجو مشتق شده است ، که دارای کلمات معادل مانند SEO یا بهینه سازی موتور جستجو است ، که همه آنها معنای یکسانی دارند و می توانند به شرح زیر تعریف شوند:

SEO (بهینه سازی موتور جستجو) به معنای تقلب یا دستکاری موتورهای جستجو با روشهای غیر اخلاقی نیست. آنها برای کمک به بهبود دید و اتصال وب سایت ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف دستیابی به رتبه های بالا ایجاد شده اند.

سئو را می توان به عنوان مجموعه ای از روشهای تغییر استراتژی وب سایتها در نظر گرفت. این فرایند به مهمترین فاکتورهای مرتبط در صفحه می پردازد و اهمیت آن در صفحه نتایج جستجو افزایش می یابد.

SEO یک فرآیند ساده نیست که به راحتی قابل اجرا باشد زیرا به دانش ، دانش و پیش زمینه زیادی نیاز دارد. موتورهای جستجو با تغییر مداوم الگوریتم های رتبه بندی خود غیرقابل پیش بینی هستند. بنابراین ، این وظیفه مهندسان SEO است که اطلاعات خود را به روز کنند.

ابتدا با برخی تعاریف شروع می کنیم.

SEO چیست و چه کاربردی دارد؟
SEO چیست و چه کاربردی دارد؟

محتوای SEO چیست؟

بهینه سازی موتور جستجو، یک فرایند استراتژیک برای کسب رتبه های بالا در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌باشد. این امر نیازمند داشتن استراتژی خاصی برای انتخاب کلمات کلیدی، توانایی انجام تحلیل های رقابتی و ارزیابی عوامل تاثیر گذار بر رتبه سایت است.

اگر یک کپی رایتر هستید، مشتریانتان از شما می خواهند تا محتوایتان را بر اساس اصول سئو بنویسید.

در این گونه نوشته، نویسنده هم در زمینه تولید محتوا و هم استراتژی تولید محتوا، نقش مهمی را ایفا می کند. در سئو کلمات نقش مهمی دارند و صرف زمان برای انتخاب کلید واژه های درست، بخش مهمی از تولید محتوا را تشکیل می دهد. افزودن این گام به فرآیند تولید محتوا، بر روند تولید محتوا تاثیر بسیار مطلوبی خواهد داشت.

حال با این سوال اساسی روبرو می شویم: چگونه می توانیم اثربخشی تیم سئو یا تیم تولید محتوای خود را اندازه گیری کنیم؟

برای پاسخگویی به این سوال نیاز است که معیارهایی را برای سنجش تعریف کنیم. این معیارها باید به ما در ارزیابی کیفیت تیم تولید محتوا کمک کنند و ما بتوانیم بر اساس آن‌ها کیفیت محتوای تولید شده و کیفیت کار نویسندگان را ارزیابی کنیم.

در ابتدا می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که معیارهای مورد سنجش ما چه چیزهایی هستند.

چه موارد و پارامترهایی را باید اندازه بگیریم؟

در قلب هر استراتژی بازاریابی دیجیتال خوب ، اهداف باید به خوبی تعریف شوند . متناسب با نوع مشتری ، هدف متفاوت است و بخشی از نقش یک بازاریاب دیجیتال کمک او به مشتری خود برای ارایه خدمات و اهداف کسب و کارشان به بازدید کنندگان سایت انهاست .

اهداف دارای چند ویژگی کلیدی هستند:

  • قابل اندازه گیریباشند (درآمد، تولید، ثبت رویدادها)
  • قابل شناسایی در سایت باشند (دانلود PDF، دکمه ی کلیک، تأییدیه نمایش صفحات)
  • منجر به رشد کسب و کار شوند(بخشی از یک کمپین آنلاین باشند، برای تیم فروش مفید باشند و غیره)
  • داشتن اهداف گسترده مانند “افزایش بخش های متنوع در سایت” به اندازه کافی مشتریان را پس از ۳-۶ ماه اول به سمت سرمایه گذاری در این نوع رابطه سوق می دهد.

یکی از ابزارهایی  که می توانید برای سنجش اهداف تعیین شده از ان استفاده کنید ، Google Analytics است که به اختصار ان را GA نیز می نامند . تقریبا همه در GA یک حساب کاربری دارند حتی اگر ندانند چگونه از آن استفاده کنند و تقریبا با تمام سیستم عامل های عمده نرم افزار SEO به راحتی کار می کند.

در نسخه رایگان Moz Pro، اساس و مبنای محتوای SEO خود را قرار دهید . پس از انکه استراتژی محتوای خود را با Keyword Explorer و Open Site Explorer، بررسی کردید ، می توانید به کمک Google Analytics به اندازه گیری میزان تاثیر محتوایی که ایجاد کرده اید ، بپردازید .اجازه بدهید به شما نشان دهیم که چطور این کار را انجام دهید.

چگونه با استفاده از Google Analytics تاثیر محتوا SEO را اندازه گیری کنیم :

مرحله اول: بررسی اقدامات تبدیل روی سایت

همانطور که قبلا ذکر شد، اهداف SEO شما باید به نتیجه کسب و کار نزدیک شوند. ما درباره هدف گذاری ، از جمله تهیه گزارشی از عملکرد ماهانه SEO Bootcamp بحث می کنیم.

در خلال مرحله راه اندازی پروژه جدید، سایت را بر مبنای نیازهای تجاری مشتری راه اندازی کنید و سپس این را در نظر بگیرید که چگونه محتوای شما می تواند ترافیکی از بازدید را به این سایت هدایت کند. برخی مقالات دارای CTA هایی هستند که به صفحات سفید ختم می شوند در حالیکه برخی مشورت هایی می دهند.

هنگام صحبت با مشتری خود در مورد بخش های بالقوه ای مانند  تماس با ما ، دانلود و غیره، از آنها در مورد ارزش داشتن یک  مشتری جدید یا سردسته سوال کنید. برای ان دسته که اهدافی غیر از سود دارند، هدف می تواند افزایش آگاهی از وقایع و یا افزایش کمک های مالی باشد. صرف نظر از نوع هدف، داشتن تعریف دقیق از هر معیار پیش از تعیین هدف در Google Analytics مهم است .

مرحله دوم  : به پنل مدیریت در Google Analytics بروید

هنگامی که هدفهایتان را شناسایی کردید و مقدار قابل قبولی را برای هر هدف تعیین کردید، Google Analytics را باز کنید و به پنل مدیریت بروید.می توانید پنل مدیریت را با کلیک روی آیکون چرخ دنده ای کوچک در گوشه پایین سمت چپ صفحه پیدا کنید.

مرحله سوم: ایجاد هدفتان (با توجه به ارزش دلار)

سه ستون در نمایه مدیریت وجود دارد: حساب Account ، املاک Property و مشاهده  View.  در ستون “مشاهده”، “اهداف یا Goals” را خواهید دید.

هنگامی که در بخش اهداف هستید، +New Goal را انتخاب کنید.

من معمولا “سفارشی یا Custom” را انتخاب می کنم نه قالب های از قبل پر شده. این انتخاب به شما بستگی دارد.من گزینه سفارشی را معرفی کردم تا با ان نیز اشنا شوید.

اکنون بر اساس تجزیه و تحلیل انجام شده در مرحله ۱، هدف را پر کنید. مهمترین عامل پر کردن value است که  مانند نقش دلار دارای اهمیت است و ارزش دارد.

توضیحات Google درباره چگونگی ایجاد اهداف در اینجا قرار گرفته است :Create or Edit Goals

مرحله چهارم: ایجاد و اعمال Segmentبرای داشتن ترافیک طبیعی

هنگامی که اهداف خود را تنظیم میکنید، میبایست گزارش دهی را نیز تنظیم کنید. از آنجایی که ما ترافیک را از روی موتورهای جستجو تجزیه و تحلیل  می کنیم، تنها ترافیک طبیعی را می خواهیم.

ترافیک ارگانیک یا طبیعی = افرادی که پس از کلیک روی یک لینک از صفحه نتایج موتور جستجو، به سایت شما راه پیدا می کنند – ورودی‌های طبیعی موتورهای جستجو که تبلیغات کلیکیِ درون موتورهای جستجو را شامل نمی شوند.

یک راه آسان برای محدود کردن ترافیک نوع خاص یا از یک منبع خاص، ایجاد بخش یا Segment است.

به بخش Google Analytics در بخش گزارش بروید. قسمت هایی را بالای صفحه مشاهده خواهید کرد، یکی از آنها به نام «همه کاربران» را خواهید دید ، فرض می کنیم بخش ها در گذشته پیکربندی نشده اند). این قسمت را انتخاب کنید . یک لیست باز می شود.در لیست Organic Traffic را پیدا کنید ، باکس ان را تیک بزنید و تغییرات را اعمال کنید.)

حال فقط در حال مشاهده گزارش های ترافیک موتورهای جستجو در Google Analytics هستید.

مرحله پنجم: گزارش “Landing Pages” در Google Analytics را مرور کنید.

اکنون که ترافیک موتور های جستجو رابا ایجاد بخش توسط Google Analytics جدا کردیم . می توانیم عملکرد محتوای خود را ببینیم و معیارهای مناسب را ارزیابی کنیم. از گزارش های متعددی می توانید استفاده کنید، اما ترجیح ما ““Landing Pages”” است. این گزارش صفحه ای که بازدید کننده ، بازید خود را از انجا آغاز می کند را نشان می دهد. برای ارزیابی نویسندگان وبلاگ و دانستن این که مطلب کدام یک بینندگان بیشتری را به سایت هدایت می کند ، این گزارش کمک زیادی می کند . برای گرفتن این  گزارش در  Google Analytics، دنباله ای از زیر را در نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید:

Behavior > Site Content > Landing Pages

این گزارش در این دوره به شما نشان می دهد که کدام صفحات بیشترین بازدیدکننده را به سایت می اورند. پیشنهاد ما این است که کمی عمیق تر شوید  و داده های ستون “Pages per session” و “Session Duration.” را هم مرتب کنید . مقالاتی را که عمق صفحه بالا و مدت جلسه طولانی ترین را دارند انتخاب کنید . گوگل این رفتارها را می بیند و می فهمد که شما برای بازدیدکنندگان خود ارزش قایل می شوید . این امر برای  SEO بسیار خوب است.

مرحله ششم: تاثیر نویسندگان را بررسی کنید

اهدافی که ایجاد کرده اید را به یاد داشته باشید. در ستون های سمت راست صفحه گزارش Landing، شما ارزش هرصفحه از سایت خود را خواهید دید. این جایی است که می توانید به این سوال پاسخ دهید: “کدام مقالات یا نویسندگان به طور مداوم بیشترین ارزش را برای کسب و کار شما به ارمغان می آورند؟”

اگر می خواهید این گزارش را با تیم خود به اشتراک بگذارید تا به افزایش شفافیت کمک کند، توصیه می کنیم در بالای صفحه ، زیر نام گزارش، «ایمیل» را بزنید.این گزینه گزارشی را در قالب ایمیل به صورت ماهانه و با فرمت CSV یا PDF ارائه می دهد . این کار  فوق العاده آسان است و برایتان زمان زیادی می خرد.

 

 

SEO چیست و چه کاربردی دارد؟
SEO چیست و چه کاربردی دارد؟

 

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا