آموزش سئو

تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند

تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند

در عصر دیجیتال سرعت بارگذاری یک وب سایت و تست سرعت لود شدن سایت وردپرس برای مصرف کننده بسیار مهم است ، به خصوص اگر می خواهید محصول را در وب سایت بفروشید.

سایت شما باید طوری طراحی شود که کمتر از ۳ ثانیه طول بکشد تا صفحات وب شما بارگیری شوند.

اگر این تعداد بالا رود ، ممکن است مشتریان دیگر سایت شما را برای خرید محصول انتخاب نکنند ، که می تواند ضربات جبران ناپذیری برای تجارت شما باشد.

براساس گزارشات ، اگر سایت شما برای بارگیری ۴ ثانیه طول بکشد ، ۱۱٪ بازدید کنندگان سایت خود را از دست خواهید داد ، اگر ۵ ثانیه طول بکشد ، رضایت کاربر کاهش می یابد و اگر این تأخیر بیشتر باشد ، شخص دیگری به وب سایت شما مراجعه می کند. او تکان نمی خورد.

همین مورد در مورد وب سایتهای آموزشی نیز صادق است. اگر یک سایت آموزشی سرعت بارگیری قابل قبولی نداشته باشد ، مصرف کننده ترجیح می دهد سایتی را برای یادگیری انتخاب کند یا مشترکی را ارائه کند که سرعت بارگذاری بالاتری داشته باشد.

برخی از افراد فکر می‌کنند که با توجه به بهتر شدن سرعت اینترنت در ایران دیگر نیازی به افزایش سرعت سایت خود ندارند و نیازی نیست که کاری را برای آن انجام دهند.

این درست است که سرعت اینترنت نسبت به چند سال گذشته بالاتر رفته و امروزه شاهد سرعت اینترنت بالاتری هستیم، اما نکته‌ی مهمی که وجود دارد افزایش استفاده از تلفن های هوشمند برای وب گردی است.

امروز درصد زیادی از افراد صفحات وب را بر روی تلفن های هوشمند خود می‌بینند که نسبت به کامپیوترها توان پردازشی کمتری را دارند.

استفاده از موبایل به‌قدری رایج شده است که گوگل تصمیم گرفته است تا نحوه‌ی ذخیره سازی اطلاعات و جستجو روی آن‌ها را تغییر دهد. تا گذشته گوگل تنها یک ایندکس از صفحات وب را ذخیره می‌کرد اما در اکتبر ۲۰۱۶ اذعان کرد که طی ماه‌های آینده یک ایندکس جداگانه برای موبایل از هر صفحه ذخیره خواهد کرد.

این ایندکس، ایندکس اصلی و پیش‌فرض برای پاسخ‌گویی به نتایج جستجوی کاربران خواهد بود. یک ایندکس دیگر برای کامپیوترهای دسکتاپ ذخیره خواهد شد که مثل ایندکس موبایل آپدیت و به روز شده نخواهد بود.

بنابراین بسیار مهم است که سایت شما در موبایل و تلفن های هوشمند خیلی سریع بارگذاری شود و تجربه مناسبی را به کاربر عرضه کند.

سرعت پایین روی رنک سایت شما نیز تأثیر گذار خواهد بود و می‌تواند باعث شود که هزینه‌هایی که برای سئو کرده‌اید، از بین برود.

تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند
تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند

تست سرعت لود شدن سایت برای تلفن‌های هوشمند

ابزارهای متعددی برای اندازه‌گیری سرعت سایت و زمان پاسخ‌گویی سایت وجود دارند.

یکی از این ابزارها، سایت gtmetrix می‌باشد .

نمایی از این سایت را در شکل زیر می‌بینید:

gtmetrix

اگر به این سایت وارد شوید، نواری را می‌بینید که می‌توانید آدرس سایت خود را در آن وارد کنید تا یک تست سرعت سایت روی آن انجام شود.

پس از انجام تست سرعت لود شدن سایت، این ابزار گزارش های دقیقی را در مورد میزان سرعت سایت تان به شما می‌دهد. این که وضعیت کلی سرعت سایت شما چگونه است، چه عواملی باعث کاهش سرعت سایت شما شده اند. مدت زمان بارگذاری سرعت سایت شما چقدر است و ….

برای مثال می‌توانید نتیجه‌ی انجام تست سرعت سایت را روی سایت ما در تصویر زیر مشاهده کنید

 01

در کنار این نتایج، وب سایت Gtmetrix راه‌حل‌هایی هم برای افزایش سرعت سایت به شما پیشنهاد می‌دهد. البته بعضی از این راه‌حل‌ها یک مقدار تخصصی بوده و نیازمند دانش پایه‌ای در حوزه‌ی برنامه‌نویسی می‌باشند. اگر شما سایت خود را با استفاده از این ابزار تست کردید و سرعت مناسبی نداشتید، طبیعی است که بخواهید نسبت به رفع مشکلات سرعت سایت خود اقدام کنید. اگر با مفاهیم معرفی شده آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که آموزش زیر را ببیند.

ما در این آموزش به صورت تصویری و قدم به قدم به توضیح مفاهیم پرداخته و سپس راه‌حل ها را بر روی یک سایت نمونه آزمایش کرده و نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید آن‌ها را پیاده‌سازی کنید و چگونه مطمئن شوید که پیاده‌سازی شما به صورت درست بوده است.

تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند
تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند

سایت GTMetrix تست سرعت سایت را با تمام پهنای باند موجود در سرورهایش انجام خواهد داد. با توجه به این که سرورهای این سایت در خارج از کشور وجود دارند (به طور عمده کانادا و آمریکا) و پهنای باند سرورهای خارجی بسیار بالاتر از پهنای باند سرورهای داخلی است، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که این گزارش دقیقاً به شما بگوید که کاربران پس از بازدید از سایت شما چه سرعتی را تجربه خواهند کرد.

در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می‌توانید یک تست واقعی‌تر را برای کاربران موبایل سایت خود انجام دهید.

در قدم اول نیاز است که در سایت gtmetrix یک حساب کاربری بسازید. برای این کار کافی است که در نوار بالای صفحه روی گزینه‌ی sign up کلیک کنید و اطلاعات خود را وارد کنید.

 04

پس از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری وارد صفحه‌ی زیر می‌شوید:

 05

در سطر اول و در سومین باکس عبارت with نوشته شده است. شما می‌توانید تست سرعت سایت خود را با توجه به یکی از ۵ گزینه‌ی زیر انجام دهید:

  1. Cable (5/1 Mbps, 30ms)
  2. DSL (1.5 Mbps/384 Kbps, 50ms)
  3. ۳G Mobile (1.6 Mbps/768 Kbps, 200ms)
  4. ۲G Mobile (240/200 Kbps, 400ms)
  5. ۵۶K Dial-Up (50/30 Kbps, 125ms)

مفهوم این گزینه این است که اگر کاربری با سرعت اینترنت ۳G Mobile به سایت شما وصل شود، چه تاخیری را مشاهده می‌کند و سایت شما در چند ثانیه به او نمایش داده می‌شود.

برای کاربران موبایل سایت تان این گزینه را روی گزینه‌ی ۳ و۴ (۳G Mobile و ۲G Mobile) قرار دهید تا شرایط تست را به آن چیزی که هست نزدیک‌تر و واقعی‌تر کنید.

ما این کار را برای سایت خود انجام داده‌ایم که نتیجه‌ی آن را می‌توانید در شکل زیر ببینید. البته توجه داشته باشید که بنابر سیاست‌های کلان کشور، سرعت اینترنت خارجی نسبت به سرعت داخل بسیار کمتر است.

بنابراین زمان بارگذاری سایت شما به مقدار خیلی زیادی افزایش میابد که غیر واقعی است. اما پارامتر PageSpeed Score همچنان معتبر است.

06

همان‌طور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، در جلوی عبارت Connection مقدار ۳G Mobile نوشته شده است که نشان می‌دهد این تست با سرعت اینترنت ۳G انجام شده است.

تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند
تست سرعت لود شدن سایت و تجربه کارکرد در تلفن های هوشمند

تست سرعت سایت به صورت خاص برای تلفن‌های هوشمند:

علاوه بر مورد ذکر شده در بالا، سایت GTMetrix گزینه‌ای را هم برای تست توسط تلفن‌های هوشمند اندرویدی دارد.

در این حالت از تست سرعت لود شدن سایت، سایت GTMetrix تمام قواعدی را که بر روی گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد و اینکه آن‌ها چطور یک وب سایت را نمایش می‌دهند، در نظر می‌گیرد.

بنابراین ویژگی‌های خاص موبایل ها و تلفن های هوشمند و سرعت اینترنت آن‌ها در این تست لحاظ می‌شود. برای انجام تست به صورت خاص برای تلفن های هوشمند باید گزینه‌ی دوم (using) را روی Chrome (Android, Galaxy Nexus)  قرار دهید.

ما باز هم این تست را برای سایت خود انجام داده‌ایم که نتایج آن را در شکل زیر می‌توانید ببینید.

مشابه توضیح داده شده در قبل توجه داشته باشید که سرعت اینترنت خارجی نسبت به سرعت داخل بسیار کمتر است. بنابراین زمان بارگذاری سایت شما به مقدار خیلی زیادی افزایش میابد که غیر واقعی است. اما پارامتر PageSpeed Score همچنان معتبر است.

07

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا