آموزش کسب و کار اینترنتی

دور کاری و آینده‌ی آن

دورکاری و آینده‌ی آن

دورکاری ابزاری است که هر مدیر برای زنده ماندن در دنیای تجارت آشفته امروز نیاز دارد. اتفاقات غیر منتظره غیر منتظره نیست. اصول کلاسیک برنامه ریزی استراتژیک در بسیاری موارد نمی تواند نقشه راه صحیحی را در اختیار شرکت ها قرار دهد ، که بیش از ۴۸۰ از ۵۰۰ شرکت برتر جهان را ترغیب کرده است تا استراتژی های خود را با استفاده از تکنیک های آتی توسعه دهند.

به طور کلی ، ما می توانیم سیستم ها را به دو نوع خطی و غیرخطی تقسیم کنیم. سیستم های خطی سیستمهایی هستند که نتایج قابل پیش بینی را ارائه می دهند و به اصطلاح قابل پیش بینی هستند. این سیستم ها به راحتی قابل کنترل و برنامه ریزی هستند زیرا خروجی متناسب با ورودی دارند. برخلاف این سیستم ها ، سیستم های غیرخطی دیگری نیز وجود دارند که خروجی مطابق با ورودی ندارند و بنابراین نمی توانند قابل پیش بینی باشند.

دور کاری و آینده‌ی آن
دورکاری و آینده‌ی آن

ما می توانیم تاریخ بشریت را به سه دوره مختلف تقسیم کنیم:

عصر کشاورزی (گاو آهن)
عصر صنعتی (خط تولید)
عصر دانش (اطلاعات و رایانه ها)
در عصر حاضر (عصر دانش) ما با سیستمهای غیرخطی سروکار داریم. پس از اختراع موتور بخار توسط جیمز وات در عصر صنعتی ، مشاغل به سیستمهایی غیرخطی تبدیل شدند که در هر لحظه تغییرات ناگهانی و غیرقابل پیش بینی در آنها امکان پذیر است.

هر سال بسیاری از شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند که دفتر کارشان را رها کنند و دور کاری را تجربه کنند. “ترللو” و گیت آپ” دو نمونه از کسب و کارهایی هستند که دفتر کار مجازی را خلق کرده‌اند و به کارکنان‌شان این فرصت را می‌دهند که از سراسر جهان به آن‌ها بپیوندند.

برای استارت آپ های تازه‌کار، تیم‌های راه دور می‌توانند مفید باشند.این کار به شدت هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، یک سیستم زمان‌بندی منعطف برای کارها ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند که بهترین استعداد‌ها را راحت‌تر استخدام کنید. تیم‌های کاری راه دور برای شروع کار، بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر هستند. همچنین برای سازمان‌های سلسله مراتبی و سنتی‌تر نیز این مسئله می‌تواند اغوا کننده باشد.

چگونه می‌توان یک تیم دورکار فوق العاده ساخت؟

در گام اول،  خودتان را با سه اصل پایه‌ای عملیاتی دورکاری آشنا کنید: ارتباط، اعتماد و فرهنگ. شما باید یک استاندارد واضح و مشخص از هرکدام از آین آیتم‌ها تعریف کنید.

۱)ارتباط

ارتباطات یکی از مهمترین جنبه‌هایی است که باید بر روی آن تمرکز شود. بدون ارتباطات پایدار، یک تیم دورکاری با شکست مواجه می‌شود. هر فرد باید مسئولیت‌ها و مهلت‌های پایان کارش را بداند و همچنین هرکس باید بتواند وظایفش را با بقیه افراد هماهنگ کند.

در محیط تیمی جایگزینی برای صحبت به طور رو در رو نیست. بنابراین باید صحبت‌های ویدئویی را برای تیم‌تان برنامه‌ریزی کنید. “اسکایپ” یا “گوگل هنگ آوت” به همین منظور طراحی شده‌اند.

خیلی مهم است که گفتگوها به طور مستمر ادامه داشته باشند. از این رو بسیاری از شرکت‌ها از “اسلک” به این منظور استفاده می‌کنند.

در کارهای تیمی از راه دور، باید وظایف واضح و مشخص شده‌باشند، به طوری که در هر صحبت و ارتباط بشود راجع به آن‌ها بحث کرد. طبقه‌بندی  و مشخص شدن آن‌ها، از آشفتگی جلوگیری خواهد‌کرد. هم‌چنین می‌توان جلسات ماهیانه یا سه ماهه‌ای به منظور رویارویی کارکنان تیم دورکاری با مدیران و آگاهی از عملکرد اعضا در نظر گرفت. این کار به بیشتر شدن حس تعهد کاری افراد و نیز همسویی وظایف با اهداف کلی سازمان کمک خواهد کرد.

دور کاری و آینده‌ی آن
دورکاری و آینده‌ی آن

۲)اعتماد

نبود حس اعتماد می‌تواند موجب از‌هم‌پاشیدگی تیم‌ها شود. تمامی کارمندان به یکدیگر اعتماد می‌کنند و شما به همکاری احتیاج دارید که برای شما قابل‌اعتماد و باانگیزه باشد. تمامی کارکنان باید دارای حس خود‌انگیختگی برای پیش بردن وظایف‌شان باشند و نباید احتیاجی به بازرسی هر ساعت افراد به منظور اطمینان از انجام وظایف‌شان وجود داشته باشد.

 

به منظور ایجاد اعتماد در در یک تیم آنلاین، افراد مناسب را استخدام کنید.

قوانین موجود در شرکت‌ها و سازمان‌های سنتی لزوما برای تیم‌های دورکاری مناسب نیستند. انضباط، انگیزه و سازماندهی سه مولفه‌ی اساسی هستند که هر فرد دورکاری بایستی داشته باشد.بنابراین شما باید از وجود ظرفیت‌های خودمدیریتی کارکنان مطمئن باشید.

 سوال‌های درست در طول فرآیند مصاحبه بپرسید.

سوال‌های مشخص و خاص در جلسه ی مصاحبه بپرسید تا از میزان اخلاقی بودن و سطح انگیزه‌ی فرد دریافت درستی بدست آورید. هم‌چنین به دنبال پاسخ‌های خاصی در مورد چگونگی مدیریت زمان و هفته‌های کاری‌شان، باشید. توانایی توصیف این فرآیندها می‌تواند به خلق هرچه بهتر یک گروه کارآمد کمک کند.

 این‌ها سوالاتی هستند که پرسش آن‌ها برای استخدام یک دورکار مناسب در جلسه ی مصاحبه مفید خواهد بود:

چه ابزارها و یا فرآیندهایی را به طور معمول برای مدیریت پروژه‌هایتان، هم از لحاظ کاری و هم از لحاظ شخصی استفاده می‌کنید؟

چگونه کارهایتان را اولویت‌بندی می‌کنید، در صورتی که مدیرتان در یک موقعیت پیش بینی نشده برای چند روز کاری در دسترس نبود؟

محیط کاری تان چگونه به نظر می‌رسد؟

زمانی که شما یک کار گسترده را انجام می‌دهید، چگونه وظایف تان را سازماندهی می‌کنید؟

چه چیز شما را برای انتخاب کار از راه دور کاری، انگیزه‌مند می‌کند؟

در کنار مصاحبه با تلفن یا ویدئوچت، به شدت پیشنهاد می‌شود که یک دور مصاحبه ی متنی نیز انجام شود. اگرچه ارتباط کلامی بسیار مهم است، اما در دورکاری، توانایی توضیح دادن ایده‌ها و مشکلات از طریق ارتباط نوشتاری واضح و مختصر، از اهمیت بالایی برخوردار است.

۳)فرهنگ شرکت

تیم‌های دورکاری نیز به فرهنگ شرکت احتیاج دارند. در واقع، فرهنگ برای کارهای از راه دور بسیار یاری دهنده‌تر از کارهای در محیط است.ممکن است افراد تیم از شهرها یا کشورهای متفاوتی باشند.

فرهنگ کاری خلق کنید.

فرهنگ در واقع شیوه‌ی کار کردن شماست.کارکنان باید برای انجام کارهای‌شان باانگیزه باشند، چرا که آن‌ها کار را به صورت پاداشی می‌بینند و البته این تصور درستی است. برای یک تیم دور کار، فرهنگ به معنای کار در جهت رسیدن به اهداف است.

دور کاری و آینده‌ی آن
دورکاری و آینده‌ی آن

روابط مستحکم

از آنجایی که در تیم دورکار، روابط متقابلا وابسته است، شما به دانستن سبک‌های مختلف کاری افراد تیم احتیاج خواهید داشت. نقاط قوت و ضعف افراد را بشناسید و سعی کنید روی آن‌ها کار کنید.افراد را به مشارکت در حل مشکلات یکدیگر تشویق کنید و سوال‌هایشان را پاسخگو باشید.

دورکاری را بیاموزید

به یاد داشته باشید که هر روز، کار‌کردن با یک گروه دور از دسترس یک تجربه‌ی تازه است.شما مجبورید یک سری مسائل خاص را هر روزه حل و فصل کنید و این قضیه شما را وادار می‌کند که در محیط کار به گونه‌ای متفاوت عمل کنید.

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا