آموزش سئو

از یک مشاور سئو چه چیزی را باید بپرسیم ؟

 

از یک مشاور سئو چه بپرسیم ؟ ؟
از یک مشاور سئو چه چیزی را باید بپرسیم ؟

مشاور سئو کیست؟

اگر وب‌سایت‌تان در صفحه‌ی اول نتایج جستجوی گوگل، بینگ و یاهو نشان داده نمی‌شود، در آن صورت مشتریان بالقوه تان ممکن است حتی از وجودتان هم بی‌خبر باشند و نیازمند یک مشاور سئو باشید. پدیداری بهتر در موتور جستجو می‌تواند امری حیاتی در بالا بردن تعداد بازدیدها به وب‌سایت‌تان باشد که این امر در نتیجه می‌تواند به بیشتر‌شدن آگاهی مردم از برند و بالارفتن میزان فروش و سود منجر شود.

اما اگر فاقد وقت و صلاحیت فنی برای بهترکردن رتبه‌ی موتور جستجوی سایت‌تان باشید، آن وقت چه؟ طبیعتاً عاقلانه است که یک مشاور باتجربه و قابل‌اتکا در زمینه‌ی بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) استخدام کنید.

طبق گفته‌ی ونسا فاکس، نویسنده‌ی «بازاریابی در عصر گوگل» و موسس یکی از شرکت‌های فراهم‌کننده‌ی نرم‌افزارهای سئو در سیاتل به نام Nine By Blue، یک مشاور سئو قابل اطمینان باید از اشتراک گذاشتن فهرست مختصری از کارفرماهای حاضر و قبلی و اطلاعات ارتباطی خود استقبال کند.

این معرفی‌نامه‌ها می‌توانند بهتان کمک کنند تا میزان کارآمدی داوطلب دستتان بیاید و در عین حال تاییدی هستند بر سابقه‌ی قبلی این شخص در کمپین‌های مشخص سئو. فاکس می‌گوید دیگر کارفرماها شاید تحلیل مفصلی ارائه ندهند اما حداقل باید قادر باشند بگویند که آیا در نتیجه‌ی تلاش‌های مستقیم مشاور، تاثیر مثبتی بر روی رتبه‌بندی جستجویشان و مخصوصاً در میزان تبدیلات و به دست آوردن مخاطب دیده‌اند یا خیر.

رند فیشکین، موسس Moz، یک شرکت نرم‌افزاری بازاریابی اینترنتی در سیاتل، و یکی از نویسندگان هنر سئو اخطار می‌دهد از مشاوران سئویی که آزادانه و باجزئیات در خصوص شیوه‌ی کارشان صحبت نمی‌کنند، دور بمانید. آن‌ها باید استراتژی‌هایی که از آن‌ها برای بالابردن رتبه‌بندی موتور جستجوی‌تان استفاده می‌کنند را توضیح داده و تخمین بزنند که که به طور واقع‌بینانه چقدر طول خواهد کشید تا به اهدافی که در ابتدای کمپین معین کرده‌اید، دست پیدا کنید.

حواستان باشد که طرح پیشنهادی داوطلب شامل یک نقد فنی ابتدایی درمورد وب‌سایتتان باشد تا در آن صورت هرگونه مشکلی که امکان دارد رتبه‌بندی موتور جستجو را پایین آورد، مانند لینک‌های خراب و صفحات اخطار، حذف شوند. مشاورین، بهینه‌سازی «در صفحه» هم انجام می‌دهند، یعنی فرایندی که در طی آن وب‌سایتتان را تا آنجا که امکان دارد با موتور جستجو انطباق می‌دهند. این کار شامل ارتقای ساختار URL و لینک‌های داخلی وب‌سایت و همچنین ساخت عنوان، سرفصل و تگ برای صفحات می‌شود.

از یک مشاور سئو چه بپرسیم ؟
از یک مشاور سئو چه چیزی را باید بپرسیم ؟

از مشاورین بپرسید که آیا استراتژی‌های سئوی «خارج صفحه» هم ارائه می‌دهند یا خیر. این کار برای بالابردن آگاهی دیگر وب‌سایت‌ها از مطالب شما، اغلب از طریق وبلاگ، پلتفرم‌های رسانه‌ی اجتماعی و اعلامیه‌ها‌ی مطبوعاتی، انجام می‌گیرد.

مشاور باید بی چون و چرا به قوانین وب‌مستری که گوگل به طور عمومی منتشر کرده، پایبند باشد. این قوانین به صراحت ۱۲ حقه‌ی رایج سئو را ممنوع می‌کنند. از بین آن‌ها می‌توان به تولید خودکار محتوای اسپم‌دار و اضافه کردن متن و لینک‌های جعلی مخفی اشاره کرد. اگر داوطلبی این قوانین را رعایت نکند ممکن است وب‌سایت‌تان در رتبه‌بندی نتایج جستجو سقوط بدی را تجربه کرده و یا حتی بدتر، ممکن است گوگل به کل آن را از نتایج جستجو کنار بگذارد.

بینگ و یاهو هم قوانین وب‌مستر خاص خود را فراهم نموده‌اند که مشاورین باید رعایت آن را تصدیق کنند.

اگر داوطلب جواب مثبت داد، به قول فاکس: «برگردین و با نهایت سرعت فرار کنید.» طبق گفته‌ی او، باوجود غیرممکن بودن تضمین رتبه‌ی نخست در هر موتور جستجویی باز هم برخی مشاورین سئوی ناباب چنین قول‌های جعلی‌ای می‌دهند.

اگر داوطلبی ادعا کرد که با کسی داخل گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری رابطه دارد که می‌تواند بالاترین رتبه‌بندی نتایج جستجو را به شما اختصاص دهد، لاف بیخود زده است. فقط خود گوگل، یاهو و بینگ می‌توانند تعیین کنند که یک وب‌سایت در نتایج جستجویشان چقدر بالا یا پایین خواهد آمد.

طبق گفته‌ی رند، حضور در صدر نتایج موتور جستجو مخصوصاً برای کسب و کارهای کوچک تازه تاسیس‌شده‌ای مناسب است که سعی در جلب توجه مشتریان نزدیک خود را دارند. بهتر است مشاور در زمینه‌ی سئوی محلی هم تخصص داشته باشد.

 

از یک مشاور سئو چه بپرسیم ؟
از یک مشاور سئو چه چیزی را باید بپرسیم ؟

اگر وب‌سایتتان برای چیزی که «سئوی محلی» نامیده می‌شود بهینه‌سازی شده باشد، در آن صورت هنگامی که کسی در نزدیکی آن، کلیدواژه‌های مربوط به کسب و کارتان را جستجو کند نام شما باید پدیدار شود. مشاور برای انجام این کار باید نام شهر و استان کسب و کارتان را به تگ عنوان وب سایت و توضحیات متا اضافه کند و نام سایت را در فهرست‌های محلی بینگ، گوگل و یاهو ثبت کند. این فهرست‌ها، راهنمایی آنلاین برای کسب و کارها هستند که مناطق جغرافیایی خاص را پوشش می‌دهند.

بهینه‌سازی موتور جستجو به احتمال زیاد مستلزم برخی تغییرات در کدبندی صفحات وب می‌باشد. مهم است بدانید که مشاور دقیقاً چه اصلاحاتی را – و بر روی چندین صفحع – قرار است انجام دهد. اگر مایلید که داوطلب پیش از دسترسی و تغییر کدهای وب‌سایت از شما اجازه بگیرد، حتماً این را از قبل به او بگویید.

برای مثال، آیا مشاور قرار است تگ‌های عنوان جدید به کدهای HTML موجودتان اضافه کند یا قرار است آن‌ها را اصلاح کند؟ آیا مطالب انحصاری اضافی در خصوص محصولات و خدماتتان اضافه خواهد کرد تا شمار کلیدواژه‌های درصفحه و قابل رویت مربوط به مشتریان بالقوه بالا رود؟ و در نهایت آیا قصدش این است که تمام یا بخشی از طراحی سایت را بازطراحی کنند یا صفحات جدید با سایت اضافه کنند؟

برای سنجیدن میران موفقیت‌های تلاش‌های در رابطه با سئو، اول باید بدانید که چقدر ترافیک به سمت سایتتان فرستاده می‌شود و این ترافیک از کجا می‌آید. مشاورین باید در استفاده از تحلیل‌گر گوگلخبره باشند تا حواسشان به بهبود در رتبه‌بندی موتور جستجوی سایت، تعداد لینک‌های موجود در دیگر سایت‌ها که به سایت شما ترافیک سرازیر می‌کنند، انواع کلیدواژه‌هایی که جستجوگران برای یافتن سایت‌تان استفاده می‌کنند و خیلی چیزهای دیگر باشد.

حواستان باشد که از مشاور خود بپرسید که قصد دارد هر چند وقت یک بار این تحلیلات مهم را با شما در میان بگذارد و چگونه می‌خواهد از این داده‌ها برای ارتقای رتبه‌بندی موتور جستجو و ترافیک سایت استفاده کند.

شیوه‌ی ارتباطاتی مشاورین سئو با استانداردهای خدماتی مشتریان متفاوت است. شما باید کسی را پیدا کنید که راه دسترسی‌اش به بهترین شکل نیازهای شما را برطرف کند. از داوطلب بپرسید که ترجیح می‌دهد حضوری صحبت کند یا از طریق تلفن، اسکایپ، پیام کوتاه و یا ایمیل. این را هم بفهمید که قصد دارد هر چند وقت یک بار گزارشات جدید را به اطلاعتان برساند.

واضح است که باید بدانید چقدر هزینه متحمل خواهید شد و اینکه مشاور قرار است به طور ساعتی، دائمی و یا به صورت پروژه‌ای حقوق بگیرد. مقرری‌های پروژه‌ای در دنیای مشاوره‌ی سئو از همه رایج‌تر است و مقدار مقرری ممکن است براساس اندازه‌ی پروژه و پیچیدگی‌اش تغییر کند. اکثر پروژه‌های قراردادی هزینه‌ای بین ۱.۰۰۰ تا ۷.۵۰۰ دلار دارند. این آمار را تحقیق سال ۲۰۱۱ شرکت Moz در مورد قیمت‌ها با در نظر داشتن بیش از ۶۰۰ موسسه‌ی سئو ارائه کرده است.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که حقوق‌های دائمی در کفه‌ی پایین ترازو بین ۲۵۱ تا ۵۰۰ دلار در ماه هستند و در کفه‌ی بالا چیزی بین ۲.۵۰۱ تا ۵.۰۰۰ دلار. نرخ حقوق ساعتی نیز اکثراً بین ۷۶ تا ۲۰۰ دلار است. فاکس می‌گوید مشاورینی که مخوصاً برای کسب و کارهای کوچک کار می‌کنند معمولاً حقوق کمتری در ماه یا ساعت می‌گیرند.

طبق گفته‌ی فاکس، هنگامی که قراردادتان به پایان رسد یا خودتان زودتر از موعد آن را فسخ کنید، مالکیت تمامی مطالب بهینه‌سازی شده‌ای که پولش را داده‌اید با شما خواهد بود.

به این ترتیب بهتر است حواستان باشد که در قرارداد آمده باشد که هنگام جدایی، مشاور نتواند هیچ کدام از مطالبی را که به خاطر شما اضافه، اصلاح و بهینه‌سازی کرده را حذف یا تغییر دهد. همچنین باید از مشاور بپرسید که به خاطر فسخ زودتر از موعد قرارداد هم هزینه‌ای می‌گیرد یا خیر و اگر جواب مثبت است باید این را در قرارداد بیاورید.

 

 

 

نمایش بیشتر

فاطمه شمس

فاطمه شمس | دکتری اقتصاد نظری و همچنین استاد دانشگاه خوارزمی تهران هستم . مدتی هست که در زمینه بازاریابی دیجیتال تحقیق می کنم و یکی از سایت هایی که با آن همکاری دارم سایت مستر وایز می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا